Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 4 maja 2025

Czytanie liturgiczne na 4 maja 2025

    4 maja 2025

    Dziś obchodzimy III Niedzielę Wielkanocną. Kolor szat liturgicznych to biały, jako symbol radości i zmartwychwstania. Imieniny obchodzą: Marek, Michał, oraz Waldemar.

    Zmartwychwstanie Jezusa to centralny temat dzisiejszych czytań. Uroczystość ta przypomina o wielkiej nadziei, jaką niesie nam wiara w Chrystusa, który zwyciężył śmierć. Radość Zmartwychwstania nas ogarnia i zaprasza do refleksji nad głębią wiary i naszego zaangażowania w życie Kościoła.

    Pierwsze czytanie

    Z Księgi Dziei Apostolskich (Dz 2, 14. 22-28) otrzymujemy relację o tym, jak apostołowie, napełnieni Duchem Świętym, zaczynają głosić Ewangelię z odwagą i siłą. Piotr, przemawiając do zebranych, wskazuje na Jezusa, który został ukrzyżowany, ale którego Bóg wzbudził z martwych. Apeluje do słuchaczy, aby nawrócili się i przyjęli chrzest w imię Jezusa, obiecując im dar Ducha Świętego. To pierwsze czytanie podkreśla istotę nawrócenia oraz uznania Jezusa jako Zbawiciela.

    Psalm

    Psalm 16 (Ps 16, 1-2a. 5. 7-8. 9-10. 11) jest utworem, który wyraża zaufanie do Boga i poczucie ochrony, jaką On oferuje. „Strzeż mnie, Boże, bo w Tobie zaufałem”. Psalmista wyraża radość z powodu bliskości Pana oraz nadzieję na życie wieczne i pełnię radości w Jego obecności. To wezwanie do ufności w Boże prowadzenie i obietnica wiecznego szczęścia jest nieodłącznym elementem naszej wiary.

    Aklamacja

    Alleluja! Alleluja! „Oto ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). Aklamacja ta, przypominająca obecność Jezusa w naszym życiu, zachęca nas do trwania w Jego miłości i świadomego dążenia do pełni życia chrześcijańskiego.

    Ewangelia

    Ewangelia według św. Łukasza (Łk 24, 13-35) przedstawia opowieść o uczniach idących do Emaus. Na drodze spotykają Jezusa, którego nie rozpoznają. Rozmawiają z Nim o wydarzeniach dotyczących Jego męki i śmierci, wyrażając swoje rozczarowanie i smutek. Jezus tłumaczy im Pismo, ukazując, jak proroctwa Starego Testamentu wypełniły się w Jego osobie. Dopiero podczas łamania chleba uczniowie dostrzegają, kim jest ten wędrowiec. Ta perykopa ukazuje, jak często nie dostrzegamy obecności Boga w naszym życiu, a jednocześnie zachęca do otwartości na Jego działanie, które może objawiać się w codziennych sytuacjach.

    Rozważania nad Ewangelią – 4 maja 2025

    Drodzy bracia i siostry, dzisiejsza Ewangelia ukazuje nam, jak łatwo jest przeoczyć Boga w codzienności. Uczniowie idący do Emaus przedstawiają nam obraz człowieka, który w obliczu trudności, bólu i rozczarowania, może zagubić sens i nadzieję. Jezus towarzyszy im w ich żalu, nie tylko jako obcy wędrowiec, ale jako Ten, który zna nasze serca, pragnienia i lęki. Naszym zadaniem jest podjąć wysiłek, by dostrzegać Go w codziennym życiu, zwłaszcza w Eucharystii, gdzie On daje siebie w tajemnicy łamania chleba.

    Niech ta niedziela będzie dla nas zachętą do głębszego zaufania w obecność Boga w naszych zmaganiach oraz do dzielenia się radością Zmartwychwstania z innymi. Amen.