Strona główna » Biblia » Opowieści o stworzeniu świata

Opowieści o stworzeniu świata

Opowieści o stworzeniu świata

Jak czytać opowieści o stworzeniu świata? Nie szukajmy w Biblii konkretnej odpowiedzi na pytania typu: „Jak świat został stworzony? W jaki sposób życie pojawiło się na ziemi i jak się rozwinęło?”, ponieważ tym zajmują się naukowcy, którzy badają na przykład kosmologiczną teorię Wielkiego Wybuchu – Big Bang — czy ewolucję człowieka.

Jednakże podobnie jak współcześni ludzie, autorzy Biblii zastanawiają się nad odwiecznymi dylematami: „Dlaczego świat istnieje? Co człowiek powinien robić na ziemi? Dlaczego żyjemy i dlaczego umieramy? Dlaczego istnieje zło?”.

Próbując odpowiedzieć na tak trudne pytania dotyczące powstania świata oraz sensu i celu życia, Pismo Święte przytacza opowieści, używając słów i wiedzy ze swojej epoki.

Wprawdzie są one bardzo stare, ale pozostają nadal aktualne i starają się w obrazowy sposób wytłumaczyć wiele z tych wątpliwości.

Dwie opowieści o stworzeniu

Na początku Biblii mamy dwie opowieści o stworzeniu świata i człowieka. Zostały napisane w różnym czasie.

Prawdopodobnie późniejsza jest opowieść o stworzeniu świata w ciągu sześciu dni i pochodzi z VI wieku przed Chrystusem. Druga, wcześniejsza opowieść, pochodzi z X wieku przed Chrystusem.

Wyjaśnienia

Autor Księgi Rodzaju połączył oba fragmenty, ponieważ nie chciał wybierać między jednym a drugim. Miał rację, gdyż z jednej strony każdy tekst wyraża coś ważnego, natomiast oba zgodnie mówią, że Bóg z miłości stworzył świat i człowieka, któremu poddał ziemię.

Potop doświadczeniem wielu ludów

Dawno temu na Bliskim Wschodzie przypuszczalnie dość często dochodziło do wielkich powodzi. Ludzie pamiętali te katastrofy i kolejnym pokoleniom opowiadali o tym, jak bogowie postanowili zatopić ziemię, ale znalazł się dzielny człowiek, który zbudował łódź i uratował grupkę ludzi.

Inspiracja legendami

Dla mieszkańców Mezopotamii (ludności, która kiedyś zamieszkiwała terytorium obecnego Iraku) tym bohaterem jest ocalały z potopu Atra-Hasis — „Bardzo Mądry”.

Autorzy Biblii znali opowieści sąsiednich ludów i wykorzystali je przy spisywaniu historii Noego. Jednak w biblijnej opowieści o potopie akcentują jej religijny wymiar.

Bóg zawiera przymierze

Bóg nie lubi ani grzechu, ani śmierci. Po potopie proponuje więc ludziom nowe życie i zawiera z nimi przymierze, którego znakiem jest siedmiokolorowa tęcza.

Model wieży Babel

W Mezopotamii wznoszono wielkie, kwadratowe wieże z cegieł, nazywane zigguratami. Składały się z kilku pięter, które stopniowo się zmniejszały. Na szczycie znajdowała się świątynia i ludzie wierzyli, że przychodzi tam bóg z nieba.

Ziggurat w Babilonie

W mieście Babilon (po hebrajsku Babel, stąd nazwa wieży) znajduje się ziggurat o wysokości 90 metrów. W VI wieku przed Chrystusem Żydzi zostali przesiedleni do Babilonu i prawdopodobnie zainspirowali się tamtejszym zigguratem, przytaczając historię o budowie wieży Babel.

image_pdfWydrukuj modlitwę