Przejdź do treści
Modlitwy » Nowenny

Nowenny

Nowenny

Co to jest nowenna?

Nowenna to seria modlitw odmawianych przez dziewięć kolejnych dni, zwykle jako modlitwa błagalna, ale czasami jako modlitwa dziękczynna. (Zobacz Typy modlitw, aby dowiedzieć się więcej o modlitwach błagalnych i dziękczynnych). Dziewięć dni przypomina dziewięć dni, które Apostołowie i Najświętsza Maryja Panna spędzili na modlitwie między czwartkiem Wniebowstąpienia Pańskiego a Niedzielą Zesłania Ducha Świętego. (Linki do wielu takich nowenn można znaleźć poniżej.)

Dowolna seria modlitw

Chociaż słowo nowena pochodzi od łacińskiego nowemu, oznaczającego „dziewięć”, termin ten jest również używany ogólnie w odniesieniu do wszelkich długich serii modlitw. Tak więc nowenna bożonarodzeniowa św. Andrzeja jest odmawiana przez ponad dziewięć dni, między Świętem Andrzeja (30 listopada) a Bożym Narodzeniem. Inną popularną, długą nowenną jest 54-dniowa nowenna różańcowa, która w rzeczywistości składa się z sześciu nowenn różańcowych z rzędu – trzech w prośbie i trzech z dziękczynieniem.

Inne zastosowania nowenny

Ponieważ nowenny są tak popularną formą modlitwy, wielu ludzi jest zaskoczonych, gdy dowiaduje się, że nie mieli oficjalnego stanowiska w Kościele katolickim aż do XIX wieku, kiedy to oferowano odpusty za nowenny odmawiane w ramach przygotowań do różnych świąt. Ale praktyka oznaczania wydarzeń specjalnych dziewięciodniowym okresem przygotowań (z góry) lub upamiętnienia (po wydarzeniu) jest dość stara. W Hiszpanii i Francji przed Bożym Narodzeniem obchodzono nowennę przygotowawczą z okazji dziewięciu miesięcy, które Chrystus spędził w łonie Maryi. I zgodnie ze zwyczajem greckim i rzymskim, od najwcześniejszych dni chrześcijanie upamiętniali śmierć swoich współwyznawców trzeciego, siódmego i dziewiątego dnia po ich śmierci. Dziewiąty dzień, nowenna, była obchodzona jako święto.