Strona główna » Biblia » Egipt, bogaty kraj nad Nilem

Egipt, bogaty kraj nad Nilem

Egipt bogaty kraj nad Nilem

Organizacja państwa

Leżący w północno-wschodniej Afryce Egipt to wyjątkowy kraj. Pustynia jest tu prawie wszędzie, więc życie koncentruje się nad Nilem, który regularnie wylewa i w ten sposób użyźnia ziemię. Zresztą staroegipska nazwa państwa faraona oznacza „czarny ląd” i odnosi się do urodzajnych gruntów wzdłuż tej potężnej rzeki, liczącej 6671 kilometrów długości i mającej dorzecze o powierzchni ponad 3 miliony kilometrów kwadratowych.

Religia

Egipcjanie czczą wielu bogów i budują dla nich monumentalne świątynie. Wierzą w życie pozagrobowe, które wyobrażają sobie jako bytowanie podobne do ziemskiego, dlatego znaleźli skuteczne techniki przechowywania zmarłych w mumiach.

Kapłani

Kapłani egipscy są dobrze wykształceni. Tylko oni i pisarze, zwani skrybami, umieją czytać i pisać. | Mają także wiedzę o zjawiskach j przyrody, a ponadto znają medycy- j nę, przepowiadają przyszłość i interpretują sny.

Faraon

Egiptem rządzi faraon, czyli król, i Egipcjanie wielbią go jak boga! Nikt nie może zmienić jego decyzji. Potomkowie ludu Izraela przypominają, że ich przodek, Józef, był zarządcą całego Egiptu i są z tego dumni!

Handel

Kanaan przecina wiele dróg handlowych. Karawany koczowników wędrują przez pustynię i wymieniają towary między Egiptem a Mezopotamią. Inni kupcy przepływają na statkach przez Morze Czerwone.

Przedmioty i… ludzie

Koczownicy handlują głównie artykułami żywnościowymi, oferując je na przykład za wyroby gliniane, przyprawy korzenne czy tkaniny. Większość handlu odbywa się bez użycia pieniędzy.

Za towar uważa się także niewolników. Właściciel niewolników jest ich panem i rozporządza nimi według własnego uznania. Jedni rodzą się niewolnikami. Inni stają się nimi, jak jeńcy wojenni czy osoby niemogące spłacić długów.

Izrael nazwą ludu i męskim imieniem

Po tajemniczej walce nad potokiem Jabbok Bóg nadaje Jakubowi nowe imię — Izrael, co znaczy „wojownik Boga” albo „Niech Bóg pokaże swoją siłę”.

Dwanaście plemion izraelskich

Od imienia Izrael potomków Jakuba nazywa się Izraelitami, czyli członkami ludu Izraela. Dwunastu synów Jakuba to praojcowie dwunastu plemion Izraela, które tworzą cały lud Izraela.

Jezus wybierze dwunastu apostołów na pamiątkę dwunastu plemion Izraela.

image_pdfWydrukuj modlitwę