Strona główna » Biblia » Co to jest Biblia?

Co to jest Biblia?

Co to jest Biblia?

Biblia jest grubą księgą a właściwie biblioteką złożoną z wielu ksiąg – która opowiada historię spotkania Boga z ludźmi.

Bóg chce powiedzieć ludziom, kim On jest, zaś ludzie stopniowo Go poznają. Dowiadują się, że Bóg ich kocha i daje życie. Wielu pragnie zaufać Bogu jak najlepszemu przyjacielowi. Dla wierzących słowa zawarte w Biblii to słowo Boże.

Bóg wybiera mały lud Izraela, czyli Żydów, towarzyszy im na przestrzeni wieków i zwłaszcza w trudnych chwilach okazuje bliskość. Ta specjalna relacja nazywa się przymierzem: lud Izraela jest ludem Bożym i Bóg obiecuje, że zawsze się będzie nim opiekował.

Stary i Nowy Testament

Biblia, inaczej Pismo Święte, składa się z dwóch dużych części: ze Starego i Nowego Testamentu. Słowo „testament” pochodzi z języka greckiego i znaczy „przymierze”.

Stary Testament opisuje dzieje Izraela do przyjścia Jezusa.

Nowy Testament mówi o życiu Jezusa a także o pierwszych chrześcijanach, którzy uwierzyli, że jest On Synem Bożym i przyszedł, aby zaświadczyć o Bożej miłości do człowieka.

Uwaga: „stary” nie znaczy „przestarzały”. To po prostu ten, który poprzedza, jest starszy, przed „nowym”, i właśnie z tego powodu Stary Testament jest czasami nazywany Pierwszym Testamentem.

image_pdfWydrukuj modlitwę