Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 28 stycznia 2025 – św. Tomasza z Akwinu

Czytanie liturgiczne na 28 stycznia 2025 – św. Tomasza z Akwinu

    28 stycznia 2025 – Św. Tomasza z Akwinu
    Kolor szat: Biały
    Imieniny: Tomasz, Tomasza

    Dziś obchodzimy święto św. Tomasza z Akwinu, niezwykle wybitnego teologa i filozofa, którego prace miały ogromny wpływ na rozwój myśli chrześcijańskiej. Jego umiejętność łączenia rozumu z wiarą oraz głębokie zrozumienie tajemnic boskich cieszą się uznaniem nie tylko w kościele katolickim, ale również w środowiskach akademickich na całym świecie. Dzisiaj, w liturgii, zatrzymamy się nad fragmentami, które ukazują wartości związane z mądrością, nauką i rozważaniem Pisma Świętego.

    Pierwsze czytanie


    Czytanie z Księgi Mądrości (Mdr 7, 7-14)
    W dzisiejszym pierwszym czytaniu słyszymy, jak mądrość jest mówiona w formie osobowej, co pokazuje jej znaczenie i nieodłączność od Bożego planu. Autor, zwracając się do Boga, wyznaje pragnienie poznania mądrości, która przewyższa wszelkie skarby. Mądrość, zamiast mieć charakter surowy i odległy, jest przedstawiana jako bliska i dostępna. Zyskując ją, zyskujemy nie tylko wiedzę, ale i głębsze zrozumienie prawd wiary. W kontekście św. Tomasza z Akwinu, to przypomnienie, że całe nasze poznanie i studia są wartościowe tylko wtedy, gdy kierują nas ku Bogu.

    Psalm


    Psalm 119 (119, 97-104)
    W naszym psalmie dzisiaj modlimy się słowami, które ukazują miłość do Prawa Bożego i jego głębokie znaczenie w życiu wierzącego. „Jakże miłuję Twoje Prawo, panie!” to wyznanie, które powtarza się w wielu formach – ukazuje, że Boże przykazania nie są dla nas ciężarem, ale źródłem radości i mądrości. To w nich odnajdujemy światło na naszej drodze, które prowadzi nas do zrozumienia i pełni życia. W kontekście życia św. Tomasza, możemy dostrzec, jak jego pasja do nauki była podyktowana miłością do Bożego Słowa.

    Aklamacja


    Aklamacja przed Ewangelią: Alleluja, Alleluja!
    „Bez Mnie nic nie możecie uczynić” (J 15, 5). Alleluja! Mówiąc te słowa, Jezus przypomina nam, że nasza mądrość i nasze osiągnięcia są możliwe tylko dzięki Jego łasce. W kontekście święta św. Tomasza, jest to zaproszenie do pokory i zaufania, że bez Bożej pomocy niewiele możemy zdziałać w naszym życiu.

    Ewangelia


    Ewangelia wg św. Mateusza (Mt 5, 13-16)
    W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi o uczniach jako o sól ziemi i światłości świata. „Sól” ma za zadanie nadać smak, konserwować i ochraniać, natomiast „światłość” ma rozjaśniać i prowadzić. Dla św. Tomasza z Akwinu, który całe swoje życie poświęcił głoszeniu prawdy, to przesłanie jest bardzo ważne. Jako uczeń Chrystusa, Tomasz był niewątpliwie solą, która dodawała smaku do nauki chrześcijańskiej, oraz światłem, które prowadziło innych ku prawdzie. Jego dadań są przypomnieniem, że nie możemy ukrywać naszej wiary, lecz powinniśmy być jej świadkami w codziennym życiu, a także w pracy naukowej.

    Rozważania nad Ewangelią – 28 stycznia 2025


    Drodzy bracia i siostry, dzisiaj w liturgii spotykamy się z przesłaniem, które wzywa nas do refleksji nad naszą rolą w świecie jako uczniów Chrystusa. Jezus mówi nam, że jesteśmy solą i światłem. W jaki sposób możemy ożywiać nasze otoczenie? Jak możemy być źródłem nadziei i miłości dla tych, którzy nas otaczają? Pomyślmy o naukach św. Tomasza, który pokazał, że łączenie rozumu i wiary może prowadzić do głębokiego zrozumienia Pana. Niech jego przykład inspiruje nas do poszukiwania prawdy i wprowadzania jej w życie. Amen.