Przejdź do treści
Modlitwy » Biblia » Ziemia Obiecana Kanaan

Ziemia Obiecana Kanaan

    Ziemia Obiecana Kanaan

    Kanaan

    Mały kraj

    Kanaan zajmuje nieduży obszar. Na północy mierzy zaledwie 50 kilometrów, rozciągając się między Jeziorem Tyberiadzkim (nazywanym też Jeziorem lub Morzem Galilejskim) a Morzem Śródziemnym. Z kolei jego długość od źródeł Jordanu do Morza Martwego liczy około 170 kilometrów. Na przykład Francja jest mniej więcej pięćdziesiąt razy większa!

    Dobre położenie geograficzne

    Ten mały kraj jest jednak dobrze usytuowany na ówczesnej mapie świata, gdyż trzeba przez niego przejść, podróżując z Egiptu do Mezopotamii albo w drugą stronę. W czasie pokoju karawany kupców wędrują przez ziemię Kanaan i przyczyniają się do rozwoju handlu. Podczas wojny stacjonują tu oddziały żołnierzy. Kanaan stanowi więc ważny region i wielu władców chciałoby go kontrolować. Dla Izraelitów jest Ziemią Obiecaną, dzisiejszą Ziemią Świętą.

    Kraina Kanaan to właściwie pasek ziemi otoczony z zachodu Morzem Śródziemnym, a na wschodzie Jordanem. Rzeka wypływa ze źródeł na północy spod góry Hermon (2814 m n.p.m.), przepływa przez Jezioro Galilejskie i wpada do Morza Martwego.

    Dlatego „martwego”, że z powodu wielkiego zasolenia tego nisko położonego, bezodpływowego jeziora nie żyje w nim żadna ryba ani roślina.

    Żyzna kraina

    Kanaan posiada dość korzystny klimat. W zimie nie ma tu silnych mrozów z wyjątkiem gór. Lato często jest gorące, a nawet bardzo gorące w regionach, które leżą w pobliżu pustyni.

    Dolina Jordanu to wyjątkowo żyzna ziemia, ponieważ rzeka dostarcza wody potrzebnej roślinom. Rolnicy uprawiają tu oliwki, winogrona, różne warzywa i owoce (na przykład cytrusy, daktyle, granaty, arbuzy) oraz zboża jak jęczmień czy pszenica. Poza tym hodują owce, kozy i bydło, wypasając stada na bujnych łąkach.

    Z kolei na dużym słodkowodnym Jeziorze Tyberiadzkim kwitnie rybołówstwo.

    Ludy zamieszkujące Kanaan: sąsiedzi czy wrogowie?

    Mieszkać w pokoju

    Kiedy lud Izraela przychodzi do Kanaanu, mieszkają już tam inne ludy. Izraelici zastanawiają się, czy je wypędzić, czy też zamieszkać razem z nimi. Zasiedlanie obywa się pokojowo w regionach, w których wystarcza ziemi dla wszystkich.

    Ale czasem jest wojna

    Filistyni są najgroźniejszymi wrogami Izraelitów. Mieszkają na południu Kanaanu na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w regionie Gazy. Są dobrymi wojownikami i jako jedyni w tamtym regionie wyrabiają broń z żelaza. Są również doskonale zorganizowani: mieszkają w pięciu dużych miastach, na czele których stoją książęta. Tych pięciu władców rządzi razem. Kanaan to inaczej Palestyna, co dosłownie znaczy „kraj Filistynów”.