Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 5 kwietnia 2025

Czytanie liturgiczne na 5 kwietnia 2025

    Data: 5 kwietnia 2025

    Święto: Niedziela Wielkanocna

    Kolor szat: Biały

    Imieniny: Wszyscy święci związani z Zmartwychwstaniem

    Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym, zwieńczenie Triduum Paschalnego i radości, że Chrystus zmartwychwstał. W tę niedzielę spotykamy się, aby uczcić zmartwychwstanie Jezusa, które przynosi nadzieję i odnawia nasze życie.

    Pierwsze czytanie

    W pierwszym czytaniu, z Dziejów Apostolskich (Dz 10, 34a. 37-43), usłyszymy o głoszeniu Ewangelii przez św. Piotra w domu Korneliusza. Piotr, w obecności pogańskiego centuriona i jego rodziny, opowiada o Jezusie, który przeszedł przez życie, czyniąc dobro i uzdrawiając wszystkich, którzy byli pod władzą szatana. Przytacza również najważniejszą prawdę: że po trzech dniach zmartwychwstał, a to zmartwychwstanie jest świadectwem, które dostaliśmy. Apostołowie zostali wyznaczeni przez Jezusa, aby być świadkami Jego zmartwychwstania, co jest fundamentem naszej wiary. Warto pamiętać, że wszyscy, którzy w Niego wierzą, otrzymują przebaczenie grzechów przez Jego imię.

    Psalm

    Psalm responsoryjny (Ps 118) jest hymnem dziękczynnym ze świadectwem radości, że Pan jest naszą siłą i zbawieniem. "Oto dzień, który Pan uczynił, radujmy się i weselmy w nim!" – wołamy radośnie. Tą modlitwą wyrażamy naszą wdzięczność za zmartwychwstanie Jezusa, które przynosi nadzieję nie tylko dla nas, ale i dla całego świata.

    Aklamacja

    Aklamacja przed Ewangelią (J 20, 29) podkreśla błogosławieństwo dla tych, którzy nie widzieli, a uwierzyli. W ten sposób przypominają nam, jak ważna jest wiara w zmartwychwstałego Chrystusa.

    Ewangelia

    Ewangelia według św. Jana (J 20, 1-9) jest narracją o odkryciu pustego grobu przez Maria Magdalenę. Opisuje moment wspaniałego i niezwykłego zmartwychwstania, który zmienia bieg historii. Aniołowie głoszą niezwykłe wieści, a Maria, niepewna, co się stało, biegnie do uczniów, by im opowiedzieć o tym, co zobaczyła. Piotr i Jan biegną do grobu, a ich rywalizacja pokazuje pragnienie odkrycia prawdy o zmartwychwstaniu. Jan dociera pierwszy, ale to Piotr wchodzi pierwszy do grobu. Ich doświadczenie zachęca nas do osobistego spotkania z Zmartwychwstałym.

    Rozważania nad Ewangelią – 5 kwietnia 2025

    Drodzy bracia i siostry, dzisiaj obchodzimy najbardziej doniosłe wydarzenie w historii ludzkości – zmartwychwstanie Jezusa. Wszystko, co ma sens w naszym życiu, opiera się na tej prawdzie. Zmartwychwstanie to nie tylko historia, to zaproszenie do przeżywania nowego życia każdego dnia. Tak jak Jan i Piotr zostali wezwani do komuni z Jezusem, tak i my jesteśmy wezwani, by otworzyć nasze serca na Jego obecność. Niech to spotkanie ze Zmartwychwstałym przemienia naszą wiarę i życie. Amen.