Data: 3 grudnia 2024
Święto: Św. Franciszka Ksawerego
Kolor szat: Zielony
Imieniny: Franciszek, Franciszka
Dzisiaj Kościół katolicki obchodzi święto św. Franciszka Ksawerego, jednego z największych misjonarzy w historii. Jego życie, poświęcone głoszeniu Ewangelii, przypomina nam o potrzebie otwartości na innych oraz o miłości, która przekracza wszelkie granice. To czas, który skłania do refleksji nad tym, jak my, jako współczesne osoby, możemy wypełniać misję Bożego posłania w naszym życiu.
Pierwsze czytanie
Pierwsze czytanie na dzisiaj pochodzi z Księgi Izajasza (Iz 40, 1-5.9-11). Prorok Izajasz przynosi orędzie pocieszenia dla ludu izraelskiego, który zmaga się z cierpieniem i zniechęceniem. „Pocieszcie, pocieszcie mój lud”, mówi Bóg, zapraszając do głoszenia nadziei. Ten fragment ukazuje, że Bóg zawsze jest blisko swojego ludu, gotowy do działania, aby przywrócić mu radość i pokój. Nie tylko obiecuje przywrócenie Izraela, ale również zapowiada przyjście Mesjasza, który zrealizuje Boże obietnice. Przesłanie to jest aktualne również dzisiaj; Bóg nieustannie chce pocieszać nas w trudnych chwilach, prowadzić nas ku nowemu życiu.
Psalm
Psalm responsoryjny (Ps 85) podkreśla tę tęsknotę za Bożą obecnością i pokojem. „Pan, Boże, dał swój lud pokój”, śpiewamy w tej pieśni. Psalmista wyraża ufność, że Bóg zstępuje z nieba, aby przywrócić sprawiedliwość i pokój. To wezwanie do otwartości naszych serc na Boże tchnienie oraz na dar pojednania, jaki przynosi Jezus. W kontekście stworzenia relacji z innymi, psalm przypomina nam, że pokój i miłość powinny być obecne w naszym życiu i w relacjach z ludźmi.
Aklamacja
Aklamacja przed Ewangelią (Mt 28, 19-20) wskazuje na misyjny charakter naszej wiary. „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody”, usłyszymy w aklamacji. To wezwanie, które wierni powinni mieć na uwadze każdego dnia, pokazuje, że każdy z nas ma udział w misji, jaką Jezus zlecił swoim uczniom. Podobnie jak św. Franciszek Ksawery, także i my jesteśmy wezwani, aby nieść Dobrą Nowinę tym, którzy jej potrzebują, niezależnie od ich pochodzenia czy statusu społecznego.
Ewangelia
Ewangelia według św. Mateusza (Mt 9, 35-38) opisuje działalność Jezusa, który uzdrawia chorych i głosi Ewangelię. Jezus, widząc tłumy, współczuje im i dostrzega ich zagubienie. „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało”, mówi, wskazując na potrzebę nowych głosicieli Dobrej Nowiny. To wezwanie do modlitwy o nowych pracowników w winnicy Bożej jest aktualne i dziś. Każdy z nas może być tym robotnikiem, który przynosi nadzieję i światło innym.
Rozważania nad Ewangelią – 3 grudnia 2024
Drodzy bracia i siostry, dzisiaj, kiedy obchodzimy święto św. Franciszka Ksawerego, przypomnijmy sobie, że każdy z nas jest wezwany do misji. Tak jak święty, który oddał swoje życie głoszeniu Ewangelii w odległych krajach, my także powinniśmy w naszych codziennych życiach pełnić misję świadczenia o miłości Bożej. Współczucie Jezusa wobec zagubionych i umęczonych ludzi skłania nas do działania. Mamy obowiązek być „robotnikami w winnicy”. W tym duchu otwórzmy serca, nie tylko na własne potrzeby, ale także na potrzeby innych, dzieląc się radością i nadzieją, jaką przynosi nam Jezus. Niech każdy z nas stanie się dla innych znakiem Bożej miłości i miłosierdzia. Amen.