Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 1 stycznia 2025 – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

Czytanie liturgiczne na 1 stycznia 2025 – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

    1 stycznia 2025 – Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
    Kolor szat: biały
    Imieniny: Mariusza, Marii, Marleny

    Dzisiaj z radością obchodzimy Święto Bożej Rodzicielki Maryi, które ma szczególne znaczenie w liturgii Kościoła. To ustanowione przez Sobór Efeski w 431 roku święto podkreśla wyjątkowe miejsce Maryi w historii zbawienia. Maryja, będąc matką Jezusa Chrystusa, nie tylko wprowadza nas w tajemnice Bożego macierzyństwa, ale również staje się wzorem dla wszystkich wierzących. Dziś, na początku nowego roku, zachęcamy do refleksji nad obecnością Maryi w naszym życiu i jej rolą jako orędowniczki.

    Pierwsze czytanie


    Czytanie z Księgi Liczb (Licz 6, 22-27)
    „Pan powiedział do Mojżesza: 'Powiedz Aaronowi i jego synom, aby tak błogosławili Izraelitów: Niech cię błogosławi Pan i niech cię strzeże, niech Pan rozjaśni oblicze swoje nad tobą i niech ci miłościw będzie, niech Pan zwróci ku tobie oblicze swoje i niech ci da pokój’. Tak niech będą wzywane moje imię nad Izraelitami, a Ja ich pobłogosławię.”

    To czytanie ukazuje nam moc i znaczenie błogosławieństwa, które jest darem od Boga. W kontekście dzisiejszego święta, błogosławieństwo to przypomina nam, że Maryja, jako Matka Boża, jest również Matką wszystkich wierzących. Jej obecność w naszym życiu jest źródłem błogosławieństw, które przynosi nam Bóg.

    Psalm


    Psalm 67
    Refren: „Niech wszystkie ludy wysławiają Ciebie, Boże.”
    „Boże, zmiłuj się nad nami i błogosław nam, niechaj zajaśnieje nad nami oblicze Twoje, aby na ziemi poznano Twoją drogę, wśród wszystkich ludów zbawienie Twoje.”

    Psalmista wzywa do chwały Boga, podkreślając, że Jego błogosławieństwo powinno dotrzeć do wszystkich narodów. Maryja, jako najdoskonalszy przykład posłuszeństwa i wiary, jest narzędziem, przez które Boże zbawienie stało się dostępne dla ludzkości.

    Aklamacja


    Alleluja, Alleluja!
    „Błogosławiona jesteś, Maryjo, która uwierzyłaś w spełnienie się tego, co Ci zostało powiedziane od Pana.”
    Alleluja!

    Ta aklamacja podkreśla rolę Maryi jako modelu wiary, która zaufała Bogu i przyjęła Jego wolę. Jest to zaproszenie do nas wszystkich, abyśmy na wzór Maryi otworzyli serca na Boże działanie w naszym życiu.

    Ewangelia


    Ewangelia według Łukasza (Łk 2, 16-21)
    „……. Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili jeden do drugiego: 'Chodźcie, udajmy się do Betlejem i zobaczmy to, co się wydarzyło, co nam Pan objawił’. … […] A gdy nastał ósmy dzień, gdy należało obrzezać Dziecię, nadano mu imię Jezus, które nadał mu anioł przed jego poczęciem.”

    Ewangelia ukazuje nam scenę pasterzy, którzy po narodzinach Jezusa idą do Betlejem, aby zobaczyć Dziecię. W pierwszym momencie ich radości i uwielbienia pokazują, jak dużą wagę ma Boża obecność w życiu ludzkości. Dziecię zapowiedziane przez anioła to Zbawiciel, a Jego narodziny są początkiem nowej ery w historii zbawienia. Czynności zaprowadzenia imienia Jezusa przez Maryję odzwierciedlają Boże plany i wypełnienie proroctw.

    Rozważania nad Ewangelią – 1 stycznia 2025


    Drodzy Bracia i Siostry, w dzisiejszym święcie Bożej Rodzicielki Maryi dostrzegamy, jak głęboko Bóg wplótł Maryję w swoje dzieło zbawienia. Bycie matką Zbawiciela nie jest tylko zaszczytem, lecz również wielką odpowiedzialnością. Maryja stała się nie tylko matką Jezusa, ale i wzorem dla nas wszystkich, którzy pragniemy podążać za Chrystusem.

    Na początku nowego roku, kiedy składamy życzenia i podejmujemy postanowienia, warto zatrzymać się na chwilę nad postacią Maryi. Jej życie, pełne wiary, pokory i posłuszeństwa Bogu, jest wezwaniem do tego, byśmy również my stawali się pracownikami Bożymi w codziennym życiu. Módlmy się, aby Maryja, nasza Matka, prowadziła nas do głębszego spotkania z Jezusem i uczyła nas, jak żyć w zgodzie z Jego wolą. Niech jej orędownictwo towarzyszy nam przez cały nadchodzący rok. Amen.