Strona główna » Nauka modlitwy » Jak modlić się z dziećmi?

Jak modlić się z dziećmi?

Jak modlić się z dziećmi?

Ustalenie, jak modlić się z dziećmi, może być czasami trudne. Dzielimy się kilkoma wskazówkami, dzięki którym ten rodzinny czas z modlitwą będzie łatwiejszy w zarządzaniu.

Co wziąć pod uwagę, modląc się z dziećmi?

Rodzinna modlitwa jest trudnym nawykiem do zbudowania w normalnych okolicznościach, nie mówiąc już o globalnej pandemii. Wielu z nas jest w domu z większą ilością czasu dla rodziny niż zwykle i chociaż stwarza to wiele wyzwań, niesie ze sobą również możliwość wspólnej modlitwy.

Dotarliśmy do wielu rodzin różnej wielkości i w różnym wieku i poprosiliśmy ich o wskazówki, jak modlić się razem z dziećmi. W przeważającej mierze podkreślali znaczenie:

Spójność

Dobrze jest być konsekwentnym zarówno w tym, jak i kiedy się modlisz, aby dzieci wiedziały, czego się spodziewać każdego dnia.

Kreatywność

Skoncentruj się na odmawianiu modlitw, które rozpalają wyobraźnię dzieci i pokazują im, jak milczeć z Bogiem. Może to być dzielenie się wdzięcznością w zabawny sposób, rysowanie obrazka dla Boga lub inne sposoby, które działają dla twoich dzieci.

Dostępność

Modlitwa w rozsądnych ramach czasowych jest ważna, aby dzieci były zaangażowane. W przypadku młodszych dzieci jest to prawdopodobnie mniej niż 5 minut. W przypadku starszych dzieci można przedłużyć do 10-15 minut modlitwy. Ponieważ wiesz, że być może będziesz musiał popracować, aby wydłużyć czas, w którym dzieci mogą pozostać zaangażowane, zalecamy rozpoczęcie od 1 minuty modlitwy i stopniowe zwiększanie czasu.

Otwartość

Kluczowe jest otwarcie się na temat swojej wiary — zarówno pokoju, jaki ci przynosi, jak i zmagań, które masz. Dom jest pierwszym miejscem, w którym dzieci doświadczają miłości Bożej i nie ma lepszego sposobu, aby świadczyć o Bożej miłości. Dzieciaki mogą zadać ci kilka pytań, więc bądź cierpliwy i postaraj się odpowiedzieć im jak najlepiej tylko możesz.

Pomysły na modlitwę z dziećmi

Oto pomysły na różne sposoby modlenia się w ciągu dnia, ale wiedz, że nie powinno to być przytłaczające; życie jest teraz wystarczająco trudne. Wybierz więc tylko jedną porę dnia i jeden rodzaj modlitwy i zobacz, co jest najlepsze dla twojej rodziny.

Pobudka / śniadanie

Rozpocznij dzień od porannej sesji modlitwy, która obejmuje piosenkę, psalm i czas na rozmowę o nadchodzącym dniu. Módlcie się razem prostym „Modlitwa o Ducha Świętego”.

Przerwa na posiłek

Rozpocznij swój posiłek z wdziękiem i podziel się tym, jak minął Twój dzień. Jeśli po obiedzie masz chwilę spokoju, zachęć dzieci do spędzenia czasu z Jezusem. Daj im książki religijne.

Modlitwa przy obiedzie

Stwórz własną Litanię do Świętych: niech każdy członek Twojej rodziny wybierze swoich ulubionych świętych, zapisz ich i pomódl się razem „Św. (wpisz imię), módl się za nami.”

Modlitwa po obiedzie / przed snem

  • Wybierz wyzwanie do pracy, takie jak Święci (bardzo popularne wśród dzieci!) lub Ojcze nasz.
  • Wybierz fragment z Biblii, aby modlić się z wyobraźnią. Boże Narodzenie (Ew. Łukasza 2), Jezus chodzący po wodzie (Ew. Mateusza 14.22) i Jezus uzdrawiający paralityka (Ew. Marka 2) są wspaniałymi do wypróbowania.

Przeczytaj fragment kilka razy, poproś dzieci, aby wyobraziły sobie siebie w historii i porozmawiaj o tym, jak by to było, gdybyś tam był.

Daj nam znać: jak modlisz się ze swoimi dziećmi?  Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Wam poświęcić czas na modlitwę wspólnie z rodziną.

image_pdfWydrukuj modlitwę