Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 16 kwietnia 2025

Czytanie liturgiczne na 16 kwietnia 2025

    16 kwietnia 2025 r. – Święto, kolor szat: biały, imieniny: Bernard, Benedykt, Przemysław. W dzisiejszym dniu obchodzimy ważne święto, które wzywa nas do refleksji nad istotą zmartwychwstania. To czas, gdy w centrum naszej uwagi znajduje się tajemnica życia, śmierci i nowego początku, a także nasza relacja z Bogiem, która jest źródłem nadziei i radości w codziennym życiu.

    Pierwsze czytanie


    Czytanie z Dziejów Apostolskich (Dz 3, 11-26) ukazuje scenę, w której apostoł Piotr tłumaczy, co się wydarzyło po cudownym uzdrowieniu chromego od urodzenia. Ten znak, dokonany przez moc Jezusa, staje się inicjatywą do głoszenia Słowa Bożego. Piotr wzywa ludzi do nawrócenia, przypominając im, że przez niewierność przyczynili się do śmierci Jezusa, lecz ta sama śmierć stała się dla nich drogą do zbawienia. Apokaliptycznym przesłaniem czytania jest zaproszenie do odkrywania tajemnicy zbawienia, które Bóg ofiarował poprzez swojego Syna.

    Psalm


    Psalm 8, którego fragmenty są mową o chwałę Boga i miejscu człowieka w Jego stworzeniu, doskonale wpisuje się w temat dzisiejszego święta. Mówi on o wielkości Bożego planu, w którym człowiek znajduje się na uprzywilejowanej pozycji jako ten, któremu Bóg powierzył władzę nad stworzeniem. „Cóż jest człowiek, że o nim pamiętasz?” – pyta psalmista, ujawniając cudowną tajemnicę stworzenia i monumentalność Bożej miłości.

    Aklamacja


    Aklamacja przed Ewangelią jest wołaniem do radości i wdzięczności. „Niechaj będzie błogosławiony Pan, który przyszedł do nas w mocy zmartwychwstania.” Uznajemy w niej obecność Jezusa jako Zbawiciela, który przez swoje zmartwychwstanie przynosi światu nową nadzieję i obiecuje życie wieczne.

    Ewangelia


    Czytanie z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 24, 13-35) przynosi nam wzruszającą historię dwóch uczniów, którzy po zmartwychwstaniu Jezusa idą do Emaus. Na drodze spotykają tajemniczego podróżnego, który interpretuje dla nich Pisma, pomagając im zrozumieć sens wydarzeń, w które byli zaangażowani. Kiedy dzielą się z Nim posiłkiem, ich oczy zostają otwarte i rozpoznają, że gościli samego Jezusa. To wydarzenie wzywa nas do otwartości na Słowo Boże oraz do częstego karmienia się Eucharystią, aby dostrzegać Boga w codziennym życiu.

    Rozważania nad Ewangelią – 16 kwietnia 2025 r.


    Drodzy bracia i siostry, dzisiaj, na stole Eucharystycznym, wspominamy nawrócenie naszych serc ku Jezusowi, Zmartwychwstałemu Panu. Uczniowie idących do Emaus to także my – w naszych wątpliwościach, zniechęceniu, a może i z bólem. Jednak tak jak ich, nasze oczy również mogą być otwarte na obecność Zmartwychwstałego. On pragnie ukazać nam, że każda nasza troska, każdy niepokój i każda radość znajdują sens w Jego miłości i zbawieniu.

    Zanurzmy się w medytacji nad tym, jak często zapominamy dostrzegać Boga w swoim życiu. Jak często zatopieni w swoich smutkach czy zmartwieniach nie dostrzegamy, że On jest z nami i idzie obok, pragnąc nam ofiarować pokój serca i wyjaśnić nasze niejasności. Otwarcie naszych serc i umysłów na Słowo Boże, na modlitwę i sakramenty będzie kluczem do doświadczenia prawdziwego spotkania z Jezusem.

    Zachęcam każdego z was, by podczas tej Eucharystii myśleli o chwilach, kiedy czuliście Jego obecność. Jak to zmieniło wasze życie? Bądźmy gotowi na otwarcie się na Jego łaskę, by nasze serca pałały ogniem miłości i prawdy, które niesie Zmartwychwstały. Amen.