Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 13 kwietnia 2025 – Wielkanoc

Czytanie liturgiczne na 13 kwietnia 2025 – Wielkanoc

    13 kwietnia 2025 – Wielkanoc

    Kolor szat: Biały

    Imieniny: Artur, Marcin, Mieczysław

    Dziś obchodzimy Wielkanoc, najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym, które przypomina nam o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. To czas radości, nadziei i nowego życia. W całym Kościele rozbrzmiewają dźwięki radosnych pieśni, a serca wiernych napełnia wdzięczność za dar zbawienia.

    Pierwsze czytanie

    W pierwszym czytaniu, które pochodzi z Księgi Dziejów Apostolskich (Dz 10, 34a. 37-43), św. Piotr głosi przesłanie Zmartwychwstania. Oznajmia, że Jezus z Nazaretu, namaszczony Duchem Świętym, czynił dobro, uzdrawiał chorych i obdarzał życie wszystkich, którzy byli pod uciskiem. Apostoł podkreśla, że byli świadkami Jego działalności, a przede wszystkim zmartwychwstania, które stanowi fundament chrześcijańskiej wiary. Piotr mówi, że Jezus zmartwychwstał trzeciego dnia i stał się Sędzią żywych i umarłych. To głoszenie Dobrej Nowiny niesie nadzieję, że każdy, kto w Niego wierzy, otrzyma odpuszczenie grzechów.

    Psalm

    Odpowiedzią na pierwsze czytanie będzie psalm, który wzywa do radosnego uwielbienia Boga. W psalmie (Ps 118, 1-2. 16-17. 22-23) pojawia się fraza "Dzięki składajcie Panu, bo jest dobry; Jego łaska trwa na wieki". Psalmodzy wyrażają swoją wdzięczność za zbawienie, jakie Bóg zgotował ludziom przez Jezusa. W słowach psalmu dostrzegamy radość z życia i zwycięstwa nad śmiercią, które w Wieczerniku znalazły kulminację.

    Aklamacja

    Aklamacja przed Ewangelią, w której śpiewamy lub recytujemy: "Alleluja, Alleluja! Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!" przepełnia nas radością i nadzieją. To wezwanie ogłasza Zmartwychwstanie jako centralne wydarzenie naszej wiary, radość, którą nosimy w sercach i dzielimy się nią z innymi.

    Ewangelia

    Ewangelia na dziś (Mk 16, 1-7) przedstawia nam wydarzenia związane ze zmartwychwstaniem Jezusa. Kobiety, które przyszły do grobu, są zaskoczone, że kamień został odtoczony, a wewnątrz nie ma ciała Jezusa. Spotykają młodzieńca w białej szacie, który przynosi im przesłanie: "Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał!" To proste, ale potężne ogłoszenie stanowi moment przełomowy. Kobiety są pełne lęku i zdumienia, ale i wzbudzonej radości. Anioł zachęca je, by udały się do uczniów i ogłosiły im tę szczęśliwą nowinę, że Jezus żyje. Słowa anioła przypominają nam, że zmartwychwstanie przynosi nowe życie nie tylko Jezusowi, ale również każdemu z nas.

    Rozważania nad Ewangelią – 13 kwietnia 2025

    Drodzy bracia i siostry, dzisiejsza Ewangelia wzywa nas do refleksji nad tajemnicą Zmartwychwstania. Przybycie kobiet do grobu to symbol szukania, pragnienia odnalezienia prawdy, nadziei w trudnych czasach. Spotkanie z młodzieńcem w białej szacie jest znakiem, że Zmartwychwstały jest obecny w naszym życiu. Niech nasze serca napełni radość, że nie jesteśmy sami, a śmierć została pokonana. Nasza wiara w Zmartwychwstałego Jezusa daje nam siłę do przezwyciężania codziennych trudności. Niech paschalna radość wypełnia nasze życia i prowadzi nas do dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi. Amen.