Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 10 kwietnia 2025 – Wielki Czwartek

Czytanie liturgiczne na 10 kwietnia 2025 – Wielki Czwartek

    10 kwietnia 2025 – Wielki Czwartek
    Kolor szat: Fioletowy
    Imieniny: Marek, Grzegorz, Wincenty

    Wielki Czwartek to dzień, w którym Kościół katolicki obchodzi ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. To czas refleksji nad miłością i ofiarą Jezusa Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy ukazał nam przykład służby i pokory. W tym dniu czytania liturgiczne prowadzą nas w głąb tajemnicy sakramentu, którym jesteśmy karmieni dla naszej duchowej zbawienia.

    Pierwsze czytanie


    Z Księgi Wyjścia (Wj 12, 1-8. 11-14)
    W tym czytaniu Pan Bóg nakazuje Izraelitom, aby uczcili Paschę, ofiarowując baranka, którego krew będzie znakiem ochrony przed śmiercią. Warto podkreślić, że Pascha staje się symbolem wyzwolenia i nowego życia. Izraelici byli zobowiązani do spożycia baranka w szczególny sposób, w pośpiechu, z przygotowaną odzieżą, co symbolizowało gotowość do wyjścia z niewoli egipskiej. To uczy nas, że w każdym momencie naszego życia powinniśmy być gotowi na przemianę, słuchając wskazania Boga.

    Psalm


    (Ps 116)
    Refren: „Kielich zbawienia wzniosę i będę wzywał imienia Pana.”
    Psalm jest nie tylko odpowiedzią na pierwsze czytanie, ale także oddaje serce naszej relacji z Bogiem. Dziękczynienie za dobroć i miłosierdzie Pana splata się z naszymi doświadczeniami trudów. W kielichu, o którym mówi psalmista, kryje się tajemnica Eucharystii, w której Bóg obdarza nas swoim zbawieniem.

    Aklamacja


    „Chwała Tobie, Królu wieków! Przyszedłem, aby dać życie, aby mieli je w obfitości.”

    Ewangelia


    Z Ewangelii według św. Jana (J 13, 1-15)
    Ewangelia, która opisuje Ostatnią Wieczerzę, ukazuje Jezusa, który Myje nogi swoim uczniom. Ten gest jest niezwykłym przykładem pokory i miłości, jaką Jezus obdarza każdego z nas. Uczniowie byli zaskoczeni, gdyż w kulturze żydowskiej mycie nóg było zadaniem służebnym. Jezus jednak pokazuje, że miłość wyraża się w służbie i ofierze. Mówi: „Jeśli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi.”

    Rozważają to wydarzenie, widzimy, że nie jest to tylko czyn symboliczny, ale prawdziwe zaproszenie do naśladowania Syna Bożego w naszym codziennym życiu.

    Rozważania nad Ewangelią – 10 kwietnia 2025


    Drodzy bracia i siostry, dziś stoimy przed tajemnicą, która przenika nasze życie chrześcijańskie. W Wielki Czwartek, podczas Ostatniej Wieczerzy, Jezus przekazał nam nie tylko sakrament Eucharystii, ale także wzór, którym mamy się kierować. Jego mycie nóg uczniom uczy nas, że prawdziwa miłość i służba nie znają granic. To zaproszenie do pokory i wybaczenia, do działania na rzecz innych w codzienności.

    Czy jesteśmy gotowi na to, aby w naszym życiu podejmować się służby innym, czy odrzucamy czyjąś pomoc w obawie przed tym, że nasza godność ucierpi? Jak w naszym życiu objawia się prawdziwa miłość, której nauczył nas Jezus? Niech ta refleksja towarzyszy nam dzisiaj, gdy uczestniczymy w Eucharystii, dziękując za dar, jaki otrzymaliśmy, i zobowiązując się do naśladowania Jezusa w każdej chwili naszego życia.