Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 9 kwietnia 2025 – Wielka Środa

Czytanie liturgiczne na 9 kwietnia 2025 – Wielka Środa

    9 kwietnia 2025 – Wielka Środa
    Kolor szat: Fioletowy
    Imieniny: Mikołaj, Marcin, Maria

    Wielka Środa to dzień, który wprowadza nas w ostatni etap Wielkiego Tygodnia. To czas refleksji nad sercem i duszą, w którym przychodzi nam spojrzeć na naszą relację z Bogiem, a także na postawy innych ludzi wobec Jezusa. To także moment, gdy przygotowujemy się na nadchodzące Triduum Paschalne, przeżywając tajemnice Zmartwychwstania.

    Pierwsze czytanie: Iz 50, 4-9a

    Pierwsze czytanie z Księgi Izajasza przedstawia prorocką wizję, w której Izajasz mówi o cierpiącym Słudze Jahwe. Prorosctwa te wydobywają na światło dzienne ogromne cierpienia i poniżenie, które mają dotknąć Tego, który przychodzi, aby zbawić ludzi. Mówi o tym, jak usłyszał słowa od Boga, które dodają mu sił, aby stawić czoła trudnościom. Opisuje walkę duchową oraz determinację, by nie ustępować w głoszeniu prawdy, nawet w obliczu cierpienia. W tych słowach pełnych bólu i nadziei widać także wyraźne powołanie do zaufania w Boże wsparcie. Te proste, ale mocne słowa Izajasza przypominają nam, jak często, nawet w chwilach mroku, możemy liczyć na światło Bożej obecności.

    Psalm: Ps 68, 8-9. 21-22. 23-24

    Psalm, który towarzyszy nam dzisiaj, wyraża przemożne pragnienie Boga, który przychodzi z pomocą swemu ludowi. W słowach psalmu widoczna jest chwała Boża oraz troska o tych, którzy w Nim pokładają nadzieję. Wzywa on do radości i wyrażenia uwielbienia, bo Bóg zawsze idzie przed nami, prowadząc nas przez trudne chwile. Dzieło Boże objawia się w historii zbawienia i zachęca nas do dzielenia się radością ze współbraćmi. To przesłanie utwierdza nas w przekonaniu, że mimo wszelkich cierpień, nasza ufność w Panu przynosi nam pokój serca i nadzieję na lepsze jutro.

    Aklamacja

    Aklamacja, która dzisiaj towarzyszy liturgii, zwraca naszą uwagę na Jezusa jako ostatecznego Zbawiciela. „Chwała Tobie, Chryste, Królu chwały!” – możemy wołać przed czytaniem Ewangelii. To krótkie, lecz pełne mocy zdanie przypomina nam o Jego panowaniu, umiłowaniu i otrzymanym zadaniu od Boga. W tej proklamacji wyrażamy nasze oddanie i gotowość do słuchania Jego słów.

    Ewangelia: J 13, 21-33. 36-38

    Ewangelia według św. Jana ukazuje dramatyczny moment z Wieczernika, kiedy Jezus ogłasza zdradę Judasza. W tej scenerii zaufania, intymności i bliskości między Jezusem a Jego uczniami ukazuje się ludzka słabość i grzech. To wzruszający obraz modlitwy, uczty i bolesnych emocji, które towarzyszą Jezusowi w chwili, gdy odkrywa zdradę jednego z najbliższych. Jezus reaguje z miłością, nawet wobec Judasza, ukazując nam wzór przebaczenia i miłosierdzia. Słowa o tym, że Piotr zaprzeczy Jezusa, pokazują, jak łatwo człowiek potrafi zrezygnować z wierności Bogu w trudnych sytuacjach. W tym fragmencie Ewangelii kryje się jednak także obietnica, że nawet w naszych upadkach, miłość Jezusa nie gaśnie.

    Rozważania nad Ewangelią – 9 kwietnia 2025

    Drodzy Bracia i Siostry, w dzisiejszej Ewangelii jesteśmy świadkami bolesnych chwil, które zapowiadają mękę Jezusa. Jego słowa dotyczące zdrady i zaparcia się uczniów otwierają przed nami prawdziwą głębię ludzkiej natury oraz relacji z Bogiem. Często w chwilach kryzysowych, my także łatwo rezygnujemy z naszego powołania, zaufania czy miłości. Jezus pokazuje, że mimo naszych słabości, zawsze możemy wrócić do Niego z pokutą i ufnością. Niech te dni prowadzą nas do głębszej refleksji nad tym, jak żyjemy w relacji z Bohaterem naszej wiary – Jezus. Niech nasza modlitwa otworzy nasze serca na miłość i przebaczenie, którym obdarza nas nasz Zbawiciel. Amen.