Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 27 marca 2025

Czytanie liturgiczne na 27 marca 2025

    27 marca 2025 roku, czwartek. Jest to czas Wielkiego Postu, okres refleksji i przygotowania do Świąt Paschalnych. Kolor szat liturgicznych to fioletowy, symbolizujący pokutę i oczekiwanie. W tym dniu obchodzimy imieniny: Anny, Zofii, Włodzimierza.

    W dzisiejszym pierwszym czytaniu usłyszymy fragment z Księgi Wyjścia, który przypomina nam o wierności Boga w trudnych momentach oraz o Jego miłosierdziu. Psalm przyniesie nam modlitwę dziękczynną, w której wyrazimy naszą ufność w obecność Boga w naszym życiu. Aklamacja przygotuje nasze serca na usłyszenie Ewangelii, która będzie centralnym punktem naszej liturgii. Dziś usłyszymy wskazania Jezusa, który naucza nie tylko słowem, ale i czynem, akcentując miłość i przebaczenie.

    Pierwsze czytanie

    Czytanie z Księgi Wyjścia (Wj 3, 1-12)

    Mojżesz prowadził owce swego teścia Jetry, kapłana madiańskiego. Pewnego dnia, podczas wędrówki na pustyni, dotarł do góry Horeb, góry Bożej. Tam ukazał mu się anioł Pana w płomieniu ognia z wnętrza krzewu. Mojżesz spostrzegł, że krzew płonie, a nie spala się. Wtedy rzekł: „Pójdę, zobaczę to wielkie zjawisko, dlaczego krzew nie spala się”. Gdy Pan zobaczył, że podchodzi, wezwał go z wnętrza krzewu: „Mojżeszu, Mojżeszu!”. „Oto jestem” – odpowiedział. A Pan rzekł: „Nie zbliżaj się tutaj! Zdejmij sandały z nóg, bo miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą”.

    Potem wypowiedział te niezwykłe słowa: „Widzę, że cierpienie mojego ludu, który jest w Egipcie, dotarło do mnie. Wysłałem cię, abyś ich wyprowadził z niewoli do ziemi, gdzie mleko i miód płyną”. Mojżesz, przerażony tą misją, pyta Boga: „Kiedy pójdę do synów Izraela i powiem im, że zesłałeś mnie, a oni zapytają: 'Jakie jest Jego imię?’, co im odpowiem?”. Pan mu odpowiedział: „Jestem, Który Jestem.”

    Psalm

    Psalm 103

    Refren: „Będę chwalił Pana przez wszystkie moje dni”.

    Błogosław duszo moja Pana i wszystko, co we mnie, niech błogosławi Jego święte imię. Błogosław duszo moja Pana i nie zapominaj o wszystkich jego dobrych czynach. On odpuszcza wszystkie twoje winy i leczy wszystkie twoje słabości. On wybawia twoje życie od zguby, obdarza cię łaską i miłosierdziem.

    Aklamacja

    Aklamacja: „Chwała Tobie, Królu wieków! Chwała Tobie, Panie!”

    Ewangelia

    Czytanie z Ewangelii według św. Łukasza (Łk 13, 1-9)

    W tym czasie ktoś doniósł Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z ich ofiarami. Jezus odpowiedział: „Czy myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami, niż wszyscy inni Galilejczycy? Nie, powiadam wam. Ale jeżeli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie”.

    I opowiedział im przypowieść: „Pewien człowiek miał figowiec, który zasadził w swojej winnicy. Przyszedł więc szukać owoców na nim, a nie znalazł. Powiedział wtedy winnemu robotnikowi: 'Oto już trzy lata przychodzę szukać owoców na tym figowcu, a nie znajduję. Wyrwij go! Po co jeszcze ziemię zasadza?’. On zaś odpowiedział: 'Panie, pozostaw go jeszcze na rok, a aż przykopię i nawożę. Może wyda owoc, a jeśli nie, wówczas go wyrwiesz'”.

    Rozważania nad Ewangelią – 27 marca 2025 roku

    Drodzy bracia i siostry, w dzisiejszej Ewangelii Jezus zachęca nas do refleksji nad naszym życiem i naszymi wyborami. Nie możemy być obojętni wobec Boskiego wezwania do nawrócenia. Historia o figowcu, który miał dawać owoce, skłania nas do pytania o to, co my sami przynosimy w naszym życiu. Czy nasze uczynki są owocami miłości i prawdy, które ma w nas zasiać Bóg?

    Wielki Post jest dla nas wyjątkowym czasem na to, by przyjrzeć się swoim sercom, by zrozumieć, co nas oddziela od Boga, od Jego miłości. Jakie są owoce mojego życia? Czy może są obszary, w których powinienem pozwolić Bogu, aby „przykopiął i nawoził”? Podejmijmy wysiłek, aby w tym czasie zbliżyć się do Pana, nie tylko z prośbą, ale z gotowością do metanoi, czyli prawdziwej zmiany – ku większej miłości. Amen.