Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 1 marca 2025

Czytanie liturgiczne na 1 marca 2025

    1 marca 2025 roku. Święto: Nie ma. Kolor szat: Zielony. Imieniny: Dziś obchodzą imieniny: Alina, Emil, OSKAR.

    W dzisiejszym czytaniu skoncentrujemy się na przesłaniach biblijnych, które pokazują, jak złożone jest życie chrześcijańskie i jak jesteśmy wezwani do radości i nadziei w codzienności. Każdy z nas jest zaproszony do odkrywania obecności Boga w naszym życiu oraz do budowania relacji z innymi.

    Pierwsze czytanie


    Pierwsze czytanie dzisiaj pochodzi z Księgi Izajasza (Iz 58,9b-14). Prorok zachęca nas do otwarcia naszych serc na potrzeby innych, podkreślając, że prawdziwe posty i ofiary to nie tylko zewnętrzne praktyki, ale przede wszystkim postawa serca. Izajasz wzywa nas, abyśmy nieśli pomoc ubogim, dawali schronienie bezdomnym i zajmowali się tymi, którzy cierpią, obiecując, że w ten sposób doświadczymy Bożej bliskości i błogosławieństwa. Widoczne jest, że nasze działania w codziennym życiu mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla nas samych, ale także dla społeczności, w której żyjemy. Wierność Bogu przejawia się w konkretnym działaniu wobec naszych braci i sióstr.

    Psalm


    Psalm responsoryjny (Ps 86) ukazuje modlitwę człowieka, który woła do Boga o pomoc i miłosierdzie. Werset po wersecie wyrażana jest ufność w miłość Boga i Jego gotowość do wysłuchania modlitw. Użycie słów grzechu, nędzy i cierpienia pokazuje naszą wrażliwość na ludzkie niedole oraz głębokość naszej potrzebny do zaufania Bogu. Jest to piękna odpowiedź na nasze codzienne zmagania z życiem.

    Aklamacja


    Aklamacja przed Ewangelią, zazwyczaj oparta na jakiś fragmencie tzw. „Wersetach przed Ewangelią”, jest potwierdzeniem naszej gotowości do przyjęcia słowa Bożego. W dzisiejszym kontekście może ona brzmieć: „Słowo Twoje, Panie, jest prawdą; uświęć nas w prawdzie.” Te słowa wskazują na pełne zaufanie w moc i autorytet Słowa Bożego oraz jego zdolność do kształtowania naszego życia.

    Ewangelia


    Ewangelia według Łukasza (Łk 5,27-32) przedstawia powołanie Mateusza, celnika, do bycia apostołem. W tej scenie widzimy, jak Jezus przyszedł do grzeszników i ludzi wykluczonych ze społeczeństwa, co stanowi potężne przesłanie o Bożym miłosierdziu. Mateusz, pełen skruchy, zostawił wszystko, aby podążać za Chrystusem. Jego decyzja ukazuje, że z miłości do Boga możemy przekształcić nasze życie. Jezus w swoim działaniu demaskuje fałszywe religijne oblicza, które odrzucają grzeszników, ukazując, że to właśnie dla nich przyszedł na świat. To przypomnienie o tym, że każdy człowiek jest ważny i zasługuje na miłość.

    Rozważania nad Ewangelią – 1 marca 2025


    Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie, dzisiejsza Ewangelia wzywa nas do refleksji nad tym, jak często zamykamy się w swoim świecie, tracąc z oczu tych, którzy potrzebują naszego wsparcia. Mateusz, zostawiając swoje stanowisko celnika, odnalazł coś cenniejszego – towarzystwo Jezusa. Jakie „cła” i „pieniądze” my musimy porzucić, aby zbliżyć się do Jezusa? Zachęcam was do otwarcia serc na innych i do działania na rzecz potrzebujących. Kiedy zobaczymy drugiego człowieka w potrzebie, nie bądźmy obojętni, ale podążajmy drogą miłosierdzia, za przykładem Chrystusa, który szuka nas, aby nas uzdrowić i przemienić. Amen.