Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 20 kwietnia 2025

Czytanie liturgiczne na 20 kwietnia 2025

    Data: 20 kwietnia 2025

    Święto: Brak

    Kolor szat: Zielony

    Imieniny: Amalia, Czesław, Zygmunt

    Dzisiejsze czytania liturgiczne zaznaczają czas zwykły, kiedy to Kościół zaprasza nas do refleksji nad naszym codziennym życiem i relacją z Bogiem. Choć nie obchodzimy żadnego święta, każdy dzień jest szansą na doświadczenie Bożej obecności oraz umocnienie naszej wiary.

    Pierwsze czytanie

    W pierwszym czytaniu, które pochodzi z Dziejów Apostolskich (Dz 3, 11-26), jesteśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. Po uzdrowieniu chromego, który całe życie spędził przy świątyni, Piotr staje przed ludem, który jest pełen oszołomienia. Zrozumiawszy, że to wydarzenie jest dziełem Bożym, Piotr wyjaśnia tłumowi, że nie jest to jego zasługa, lecz moc Jezusa, którego odrzucili liderzy narodu. Apostoł wzywa do nawrócenia, uznania grzechów i przyjęcia prawdy o Zbawicielu. Mówi o obietnicy, że przez wiarę w Jezusa można otrzymać odpuszczenie grzechów oraz naprawić swoje życie. To, co się wydarzyło, jest znakiem nadziei i nowego początku dla wszystkich wierzących.

    Psalm

    Psalm dzisiejszy (Ps 8) z radością wyśpiewuje chwałę Bożą oraz piękno stworzenia. "Jak wspaniałe są Twe dzieła, Panie!" – wołają psalmista i wszyscy, którzy składają Mu hołd. Szuka On odpowiedzi na fundamentalne pytanie: "Człowieku, jakież jest Twoje miejsce w Bożym planie?" Mimo swej kruchości, człowiek został obdarzony godnością i mocą. Psalm przypomina nam, że każdy z nas ma swoje zadanie w Bożym dziele i jesteśmy zapraszani do tego, aby to zadanie wypełniać z miłością i zaangażowaniem.

    Aklamacja

    Aklamacja przed Ewangelią, niezależnie od fragmentu, przypomina nam, że Jezus jest światłem, które prowadzi nas poprzez mrok tego świata. Dziś szczególnie wzywamy: „Alleluja! Alleluja! Kto Mnie miłuje, ten zachowa Moje słowa, a Ojciec Mój ukocha go i przyjdziemy do niego.” To zaproszenie jest przypomnieniem, że miłość do Jezusa i zachowanie Jego nauk prowadzi do głębszej relacji z Bogiem.

    Ewangelia

    Ewangelia według św. Łukasza (Łk 24, 35-48), przedstawia nam scenę, w której Jezus ukazuje się uczniom po swoim zmartwychwstaniu. Oni są przerażeni, gdyż nie wierzą własnym oczom, ale Jezus uspokaja ich, pokazując rany oraz dzieląc się posiłkiem. Opowiada im o spełnieniu proroków i o tym, jak Jego życie, śmierć i zmartwychwstanie były zapowiedziane. Uczniowie, doświadczając żywej obecności Jezusa, zaczynają rozumieć, że to wszystko jest częścią Bożego planu zbawienia. Jezus wysyła ich, aby głosili Ewangelię wszystkim narodom, obdarzając ich szczególną mocą Ducha Świętego.

    Rozważania nad Ewangelią – 20 kwietnia 2025

    Drodzy Bracia i Siostry, dzisiejsza Ewangelia zaprasza nas do głębokiego przemyślenia tego, co oznacza żyć w zmartwychwstaniu Jezusa. Uczniowie byli widzącymi, ale jednocześnie przerażonymi zaprzeczeniem własnych przekonań. Ich wątpliwości stają się dla nas lekcją, że także my w chwilach kryzysu możemy cofnąć się w wiarze, ale Jezus, pełen łaski, przychodzi, by nas pocieszyć.

    Zadaniem każdego z nas jest nie tylko żyć w radości Zmartwychwstania, ale także dzielić się tą radością z innymi. Jezus powołuje nas do misji głoszenia Dobrej Nowiny. To my jesteśmy Jego świadkami w świecie! Otwórzmy nasze serca na Ducha Świętego, który chce nas prowadzić i umacniać w każdej sytuacji. Niech nasze życie i nasze czyny będą jak najlepiej odzwierciedleniem wiary, którą w sobie nosimy. Amen.