Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 12 kwietnia 2025 – Wielka Sobota

Czytanie liturgiczne na 12 kwietnia 2025 – Wielka Sobota

    12 kwietnia 2025 – Wielka Sobota
    Kolor szat: Ciemnoniebieski lub Czarny
    Imieniny: Julia, Wincenty

    Wielka Sobota to wyjątkowy dzień w liturgii Kościoła katolickiego. To czas oczekiwania i ciszy, w którym wierni reflektują nad tajemnicą Męki i Śmierci Jezusa, a także przygotowują się na radosne świętowanie Zmartwychwstania. To nie tylko moment żalu i smutku, ale też czas nadziei, który prowadzi do światła Paschy.

    Pierwsze czytanie


    Wielka Sobota nie posiada tradycyjnego pierwszego czytania, gdyż liturgia koncentruje się na obrzędach Świętej Nocy Paschalnej. Niemniej jednak, zazwyczaj w kontekście przygotowania do Wigilii Paschalnej, przywołuje się fragment Księgi Izajasza (Iz 52, 13-53, 12). Izajasz w swoim proroctwie zapowiada cierpienia Sługi, który poniesie grzechy ludzkości. Ten tekst pomaga zrozumieć sens ofiary Jezusa i otwiera serca wiernych na nadchodzące Zmartwychwstanie.

    Psalm


    W odpowiedzi na czytanie, czekają nas psalmy, a szczególnie Psalm 30 (Ps 30, 2-5. 11-13). Przekazuje on głębokie uczucia konfrontacji z cierpieniem i radość wynikającą ze zbawienia. „Z płaczem przychodzą nocą, ale rankiem ukazuje się radość”. Ten psalm jest modlitwą, która wyraża nadzieję i utwierdza wierzących w oczekiwaniu na zbawienie.

    Aklamacja


    Aklamacja stanowi radosne przygotowanie na Ewangelię. W szczególności będzie przywoływała postać Jezusa jako Światłości świata. „Alleluja, Alleluja! Jezus jest zmartwychwstaniem i życiem; kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie”. To krótkie wezwane uwydatnia centralną prawdę wiary chrześcijańskiej.

    Ewangelia


    Ewangelia, która jest odczytywana podczas Wigilii Paschalnej, pochodzi z Ewangelii według św. Marka (Mk 16, 1-7). Opisuje zmartwychwstanie Jezusa i spotkanie anioła z kobietami, które przychodzą do grobu. W tej poruszającej narracji pojawia się radość i nadzieja: „Nie ma Go tutaj, bo zmartwychwstał”. Te słowa ogarniają Kościół, gdyż oznaczają, że Chrystus pokonał śmierć i otworzył drogę do życia wiecznego dla wszystkich, którzy w Niego wierzą.

    Rozważania nad Ewangelią – 12 kwietnia 2025


    Drogie Bracia i Siostry, dzisiaj, w tę Wielką Sobotę, stajemy przed grobem Jezusa, pełni uczuć smutku, ale i oczekiwania. Zastanawiając się nad Ewangelią Marka, dostrzegamy, jak ważna jest rola kobiet, które jako pierwsze przychodzą do grobu, przynosić wonności. Ich odwaga, byż znaleźć się tam, dodaje nam odwagi w naszej wierze. W świecie, który często nas zniechęca, Jezus zmartwychwstaje i zaprasza nas do nowego życia.

    Niech te dni przygotowania napełnią się pokojem i nadzieją. Przez Krzyż, który był końcem dla Jezusa, stał się początkiem dla każdego z nas. Przeżywajmy to z sercem otwartym na miłość, która jedynie w Chrystusie daje prawdziwe życie. Amen.