6 stycznia 2025 – Objawienie Pańskie (Trzech Króli)
Kolor szat: złoty/biały
Imieniny: Melchior, Kacper, Baltazar
Święto Objawienia Pańskiego, znane również jako święto Trzech Króli, jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, które symbolizuje objawienie Jezusa jako Zbawiciela całego świata. Dziś wspominamy mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do Betlejem, aby oddać hołd nowo narodzonemu Królowi. To wydarzenie podkreśla, że Jezus jest nie tylko Mesjaszem dla Izraela, ale także dla wszystkich narodów.
Pierwsze czytanie
Czytanie z Księgi Izajasza (Iz 60, 1-6)
„Powstań, świeć, bo przyszło twoje światło, chwała Pana wzeszła nad tobą. …”
Izajasz wzywa narod w mroku, by powstał i stał się światłem, ponieważ Boża chwała staje się widoczna. Obraz jasności i światła jest tu centralny. Narody przychodzą do tego światła, a potężne królestwa przynoszą dary. Symbolika ta ukazuje, że przez Jezusa światło Bożej łaski dociera do wszystkich ludzi. Mędrcy ze Wschodu, którzy przychodzą do Betlejem, są spełnieniem tego proroctwa – ludzie innych narodów rozpoznają w Jezusie Zbawiciela i pragną Mu oddać cześć.
Psalm
Psalm responsoryjny (Ps 72, 1-2. 7-8. 10-11. 12-13)
„Niech będą Mu oddawane dary ze złota, …”
Psalm ten w doskonały sposób uzupełnia pierwsze czytanie, następnie zapowiada królewską chwałę Mesjasza. Księgi Dawida mówią o przyszłym królu, który będzie rządził sprawiedliwie i którego panowanie przyniesie pokój. Dary składane przez mędrców są wyrazem uznania dla Jego królewskiej władzy i znaczenia.
Aklamacja
Aklamacja do Ewangelii: „Alleluja, alleluja! Mędrcy przyszli ze Wschodu, aby oddać pokłon Królowi.”
Ewangelia
Ewangelia według św. Mateusza (Mt 2, 1-12)
„Gdy Jezus narodził się w Betlejem, …”
Ewangelista opisuje przybycie Trzech Mędrców, którzy podążają za gwiazdą, aby oddać hołd nowemu Królowi. Moment ich przybycia do Heroda ukazuje kontrast między światłem a ciemnością; Herod, choć udaje zainteresowanie, w rzeczywistości dąży do zguby Jezusa. Mędrcy, pełni wiary, odnajdują Jezusa i składają Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę, które mają głębokie znaczenie symboliczne: złoto dla Króla, kadzidło dla Bóstwa i mirra, symbol cierpienia i śmierci. Po pokłonieniu się Mu, wracają do swojej ojczyzny inną drogą, podkreślając, że spotkanie z Jezusem zmienia życie i kierunek, w jakim idziemy.
Rozważania nad Ewangelią – 6 stycznia 2025
W dzisiejszej Ewangelii doświadczamy tajemnicy Bożego objawienia. Mędrcy dostrzegają w Jezusie więcej niż tylko dziecko; widzą w Nim Króla, Mesjasza, Zbawiciela. Ich poszukiwania, pełne wiary i determinacji, są dla nas przykładem. Warto zapytać siebie, jak my szukamy Boga w naszym życiu. Czy potrafimy dostrzegać znaki, które On nam daje? Znalezienie Jezusa przemienia nasze życie i kierunek naszych dróg. Mędrcy wrócili z Betlejem przemienieni; czy i my pozwalamy Jezusowi, aby nas zmieniał? Bądźmy gotowi oddać Mu nasze dary, cokolwiek one symbolizują w naszym życiu – swoją miłość, czas, talenty. W ten sposób odpowiadamy na Boże zaproszenie do wspólnej drogi z Nim.