5 stycznia 2025 roku, Sobota po Uroczystości Epifanii, kolor szat: biały, imieniny obchodzą: Edmund, Maria, Aniela.
Dziś obchodzimy dzień, który stanowi kontynuację radości związanej z Bożym Narodzeniem oraz objawienia się Boga w osobie Jezusa Chrystusa. Teksty liturgiczne zapraszają nas do refleksji nad tajemnicą objawienia i znaczeniem Bożego Syna w naszym życiu.
Pierwsze czytanie
Pierwsze czytanie na dzisiaj pochodzi z Księgi Izajasza (Iz 60, 1-6). Autor inspiruje nas, abyśmy wstali i zabłysnęli, bowiem blask Boży już nad nami się objawił. W tym fragmencie prorok zwraca uwagę na to, jak narody przybędą do światłości, bo zmartwychwstały Pan zjaśniał wśród nas. Zauważamy, jak wielka jest moc Bożego wezwania, które przyciąga ludzi poszukujących nadziei i zbawienia. Wizja proroka to nie tylko zapowiedź przyszłości, ale także rzeczywistość, którą powinniśmy w sobie odkrywać i promieniować nią w świecie.
Psalm
Psalm responsoryjny (Ps 72) jest odpowiedzią na słowo z Izajasza. Śpiewamy, że wszystkie narody będą ci służyć. To jest zapowiedź mesjańskiego królestwa, w którym Jezus, jako Król, przyjmuje hołd od wszystkich ludów. Prosimy Boga, aby Jego sprawiedliwość promieniowała na wszystkie narody, a Jego pokój trwał wiecznie. Psalm ten jest zachętą, by w naszych sercach czuliśmy odpowiedzialność za promowanie Bożego pokoju i sprawiedliwości w świecie.
Aklamacja
Aklamacja przed Ewangelią przypomina nam, że Pan Bóg jest z nami, a każdy, kto przychodzi do Niego, znajdzie w Nim życie i światłość. W tych słowach odczuwamy radość ze spotkania z Chrystusem, który przynosi zbawienie, pokój i nadzieję.
Ewangelia
Ewangelia według św. Mateusza (Mt 2, 1-12) ukazuje nam historię przybycia Mędrców ze Wschodu. Poszukując nowonarodzonego Króla, zjawiają się w Jerozolimie, gdzie pytają Heroda o miejsce narodzin. Ta scena przypomina nam o wielu ludziach dzisiaj, którzy wciąż poszukują sensu życia i prawdziwej radości. Mędrcy, kierowani gwiazdą, docierają do Betlejem, gdzie pokłonili się Dzieciątku i złożyli mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Ich dary wyrażają pragnienie oddania Bogu wszystkiego, co najcenniejsze.
Dziś, tak jak Mędrcy, jesteśmy wezwani, by spojrzeć na swoje serca i zastanowić się, co możemy ofiarować Panu. Jakie dary my przynosimy Jezusowi? Czy są to dary materialne, czasu, talentów czy może dar naszego serca w pełnym oddaniu? Warto przyjąć tę lekcję pokory i uwielbienia, którą Mędrcy nam przynoszą.
Rozważania nad Ewangelią – 5 stycznia 2025
Drodzy Bracia i Siostry, dzisiaj w naszym czytaniu mamy niezwykły obraz poszukiwania światła w ciemnościach. Mędrcy ze Wschodu, kierowani boską gwiazdą, symbolizują wszelkie ludzkie pragnienie poznania prawdy, odnalezienia sensu i nadziei w zawirowaniach życia. Przychodzą oni do Jerozolimy z pytaniem: „Gdzie jest nowonarodzony Król żydowski?” To pytanie jest wezwaniem do nas, byśmy również nieustannie poszukiwali obecności Boga w naszym życiu.
Ich przybycie do Betlejem wskazuje, że Jezus jest Zbawicielem nie tylko dla Izraela, ale dla całego świata. Warto jest zadać sobie pytanie: czy my, tak jak Mędrcy, z prawdziwą pokorą i pragnieniem oddania, przychodzimy do Pana? Co jest tym „złotem, kadzidłem i mirrą”, które chcemy Mu ofiarować?
Niech ta Ewangelia prowadzi nas dzisiaj do głębszego zrozumienia i przeżywania naszej wiary. Amen.