Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 2 lutego 2025 – Ofiarowanie Pańskie (Matki Bożej Gromnicznej)

Czytanie liturgiczne na 2 lutego 2025 – Ofiarowanie Pańskie (Matki Bożej Gromnicznej)

    Data: 2 lutego 2025
    Święto: Ofiarowanie Pańskie (Matki Bożej Gromnicznej)
    Kolor szat: Biały
    Imieniny: Aneta, Szymon, Melecjusz

    Ofiarowanie Pańskie to szczególne święto, które zwraca naszą uwagę na tajemnicę obecności Boga w ludzkim życiu. W tym dniu obchodzimy moment, w którym Maryja i Józef przynoszą Jezusa do świątyni, aby Go ofiarować Bogu, zgodnie z prawem żydowskim. Święto to podkreśla nie tylko wypełnienie obietnic Bożych, ale także posłuszeństwo Maryi i Józefa. Z kolei w praktyce religijnej tego dnia często mamy okazję do poświęcenia gromnic – symbolizujących Chrystusa jako Światłość świata.

    Pierwsze czytanie


    Pierwsze czytanie na dzisiaj pochodzi z Księgi Wyjścia (Wj 13, 1-3. 11-13). W tej części Księgi Mojżesz nakazuje ludowi izraelskiemu, aby pamiętał o dniu, w którym Pan wyprowadził ich z Egiptu. Wydarzenie to jest mocno związane z ofiarowaniem pierworodnych, które było nie tylko przypomnieniem dla ludu, ale również aktem wiary. Każdy pierworodny syn i każda pierworodna samica bydła miała być poświęcona Bogu. Tekst ten podkreśla znaczenie pamięci i ofiary w relacji z Bogiem. Uczy nas, że każdy dar, także życie naszych dzieci, powinno być oddane Bogu. W kontekście dzisiejszego święta widzimy w nim również przywołanie do tego, że nasze życie ma być odpowiedzią na Boże wezwanie.

    Psalmy


    Psalm responsoryjny, w którym wyraża się radość i uwielbienie za dzieła Boże, to Psalm 24 (Ps 24, 7-10). Refren mówi: „Niech przyjdą do ciebie, O Panie, uświęceni”. To wezwanie do otwarcia drzwi dla Króla chwały, który jest świadkiem naszego życia. Uroczystość Ofiarowania Pańskiego przypomina, że ostatecznie to Bóg jest Panem całej ziemi, a my mamy Go przyjąć z radością i wiarą. Psalm zachęca nas do refleksji nad tym, jak często otwieramy nasze „drzwi” dla Światłości, którą przynosi nam Chrystus.

    Aklamacja


    Aklamacja na dziś, pochodząca z Łk 2, 32, podkreśla, że Jezus jest Światłością, którą Bóg przygotował dla wszystkich narodów, i chwałą swojego ludu, Izraela. Wyraża to głęboki sens tego, co Maryja i Józef doświadczają, przynosząc swojego Syna do świątyni. Jest to stwierdzenie, którego waga wykracza poza czas i miejsce, emanując uniwersalnym przesłaniem o zbawieniu przynoszonym przez Chrystusa.

    Ewangelia


    Ewangelia według Świętego Łukasza (Łk 2, 22-40) to centralny punkt naszej dzisiejszej liturgii. Opisuje scenę ofiarowania Jezusa w świątyni oraz spotkanie Maryi i Józefa z Symeonem i Anną – prorokinią. Symeon, który czekał na pocieszenie Izraela, przyjmuje Jezusa w ramiona i wygłasza hymn chwały, który jest jego osobistym doświadczeniem spełnienia proroczego. Jest to chwila niezwykła – Symeon uznaje Jezusa za Zbawiciela, co w kontekście naszego święta staje się głębokim wezwaniem do refleksji nad obecnością Boga w naszym życiu. To też moment, w którym Anna, jako symbol ufną modlitwę i oczekiwanie, również wyznaje prawdę o Jezusie jako Mesjaszu.

    Rozważania nad Ewangelią – 2 lutego 2025:
    Drodzy bracia i siostry, dzisiaj w obchody Ofiarowania Pańskiego mamy okazję, by głębiej przemyśleć znaczenie ofiary w naszym życiu. Maryja i Józef niesie do świątyni nie tylko swoje dziecko, ale także swoje życie w posłuszeństwie i wiarze. Każdego dnia jesteśmy zaproszeni do ofiarowania siebie, naszych radości, lęków, nadziei i miłości. W obecności Boga w Eucharystii, przyjmując Jego Światłość, możemy odkrywać sens naszej codzienności. Jezus jako Światłość docieka naszych serc, rozświetla nasze drogi, ale wymaga również od nas odpowiedzi – co my Mu ofiarujemy? Dziś, w dniu, gdy gromnice zostaną poświęcone, przypomnijmy sobie, że jesteśmy wezwani do odzwierciedlania tej samej Światłości w świecie – w gestach miłości, życzliwości i pokory. Odpowiedzią na Jego ofiarę, jest nasza ofiara. Niech Maryja, Matka Światłości, prowadzi nas w tej drodze.