Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 22 stycznia 2025

Czytanie liturgiczne na 22 stycznia 2025

    22 stycznia 2025 to wtorek III tygodnia Zwykłego. Jest to dzień, w którym Kościół wspomina Świętego Wincentego, diakona i męczennika. Kolor szat liturgicznych to czerwony, symbolizujący męczeństwo. Tego dnia imieniny obchodzą m.in. Wincenty, Wawrzyniec i Witold.

    W dzisiejszych czytaniach liturgicznych weźmiemy pod uwagę przesłanie, które wskazuje na wartość poświęcenia oraz odważne świadectwo wiary, które przytaczają męczennicy. Wincenty, diakon, stał się wzorem dla nas wszystkich, ukazując, jak należy służyć Bogu i bliźnim, narażając się na niebezpieczeństwo w obronie ewangelicznych wartości.

    Pierwsze czytanie

    Czytanie z Listu do Hebrajczyków (Hebr 11, 32-40) przybliża nam sylwetki wielu bohaterów wiary, którzy z odwagą stawiali czoła przeciwnościom. Autor Listu wymienia wybrane postacie, takie jak Gedeon, Barak, Samson i Dawid, którzy przez swoją wiarę i działania przyczynili się do ugruntowania wiary w Boga w trudnych czasach. Każdy z nich miał swoje wątpliwości i momenty kryzysowe, ale dzięki zaufaniu Bogu, potrafili przekroczyć swoje ograniczenia. Autor podkreśla, że chociaż ci, którzy wierzyli, doświadczyli wielu cierpień, Bóg przygotował dla nich coś lepszego. To przypomnienie, że nasze życie nie kończy się w tym świecie, ale ma aspekt wieczności, daje nadzieję i siłę w trudnych chwilach.

    Psalm

    Odpowiedzią na pierwsze czytanie jest Psalm 31, który jest wyrazem ufności w Bogu. „W Tobie, Panie, szukam schronienia, nie pozwól nigdy, abym był zawstydzony; uwolnij mnie przez Twoją sprawiedliwość”. Psalmista dokonuje osobistego aktu oddania się Bogu, prosząc Go o pomoc w czasie ucisku. W tych słowach zawiera się prawda, że nawet w najtrudniejszych momentach życia, gdy znajdujemy się w cieniu wątpliwości i lęku, możemy liczyć na Bożą obecność i zasłonę. Ta ufność jest fundamentem naszej relacji z Bogiem.

    Aklamacja

    Aklamacja przed Ewangelią, zwaną „Alleluja”, przypomina nam, że mamy być światłem w tym świecie. „Alleluja! Alleluja! Jezus mówi: 'Ja jestem światłością świata; kto mnie naśladuje, nie chodzi w ciemności.’” Słowa te zachęcają do naśladowania Chrystusa, aby nasze życie stało się świadectwem Jego miłości i prawdy.

    Ewangelia

    Ewangelia według Marka (Mk 10, 32-45) ukazuje nam, jak Jezus przygotowując swoich uczniów na nadchodzące cierpienia, jednocześnie uczy ich prawdziwego sensu przywództwa i służby. Mówi, że „kto chce być pierwszym, niech będzie sługą wszystkich”. W obliczu swojej męki, Jezus daje wzór, który ma inspirować nas w codzienności – to, że potęga i autorytet nie polegają na dominacji, ale na miłości i służbie. Istotą chrześcijaństwa jest to, że w każdym uczynku miłości wspólnie zbliżamy się do Boga. Jezus, jako Sługa, ukazuje, że w Królestwie Bożym liczy się nie to, kim jesteśmy, ale jak kochamy i służymy innym.

    Rozważania nad Ewangelią – 22 stycznia 2025

    Drodzy bracia i siostry! Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam, że nasze życie ma być wizytówką Chrystusa w świecie. Każde słowo, które wypowiadamy, każdy gest, który wykonujemy, powinien być przejawem miłości i służby. Jezus poprzez swoje cierpienie pokazuje nam, że prawdziwe przywództwo polega na pokorze i oddaniu. W świecie, w którym często dominuje egoizm i walka o władzę, my jako uczniowie Chrystusa jesteśmy wezwani do bycia innymi, noszącymi światłość. Dziś zastanówmy się, w jaki sposób możemy lepiej służyć naszym bliźnim, w rodzinie, w pracy czy w parafii. Jakie konkretne kroki możemy podjąć, aby być bardziej miłosiernymi i pokornymi? Niech przykład Świętego Wincentego oraz nauczanie Jezusa będą dla nas przewodnikiem na drodze do świętości. Amen.