14 lutego 2025 – Święto św. Cyryla i Metodego
Kolor szat: Czerwony
Imieniny: Cyryl, Metody
Dzisiaj obchodzimy święto dwóch wielkich postaci, które znacząco wpłynęły na rozwój chrześcijaństwa w Europie. Św. Cyryl i Metody, znani jako ” Apostołowie Słowian”, poprzez swoje misje przynieśli Słowianom nie tylko wiarę, ale również pismo i kulturę. To ich działalność przyczyniła się do rozwoju języków słowiańskich oraz umocnienia tożsamości narodowej. W dzisiejszym dniu, w liturgii skupimy się na ich misji i znaczeniu, jakie mają dla chrześcijaństwa, zwłaszcza w kontekście dialogu międzykulturowego i etnicznych różnorodności.
Pierwsze czytanie
Czytanie z Dziejów Apostolskich (Dz 15, 36-41)
„Po pewnym czasie Paweł rzekł do Barnaby: «Wracajmy i odwiedźmy braci we wszystkich miastach, w których głosiliśmy słowo Pana, aby zobaczyć, jak się mają». Barnaba chciał zabrać z sobą także Jana, zwanego Markiem. Ale Paweł uznał za niewłaściwe, aby zabierać tego, który ich opuścił w Pamfilii i nie poszedł z nimi do pracy. Powstała więc między nimi sprzeczka tak silna, że się rozstali. Barnaba wziął Marka i wypłynął w stronę Cypru. Paweł zaś wybrał się w drogę, wyruszając do Syrii i Cypru, w towarzystwie Sylasa.
To fragment przypominający nam, jak ważna w pracy misyjnej jest współpraca i jedność, ale i to, że różnice mogą prowadzić do nowych dróg. Rozdzielenie Pawła i Barnaby przyczyniło się do powstania nowych misji i głoszenia Ewangelii w jeszcze szerszym zakresie.
Psalm
Psalm 119 (118), 1-2. 3-4. 5-6
„Błogosławieni, którzy idą drogą Pana,
którzy postępują według Jego Prawa.
Błogosławieni, którzy strzegą Jego świadectw,
szukają Go całym sercem.
Nie postępują źle,
idą Jego drogami.
Ty dałeś swoje przykazania,
aby były sumiennie przestrzegane.
O, oby moje drogi były utwierdzone
w przestrzeganiu Twoich ustaw!”
Aklamacja
Alleluja, alleluja!
„Duch Święty nauczy Was wszystkiego,
i przypomni Wam wszystko, co Wam mówiłem”.
Alleluja!
Ewangelia
Ewangelia według św. Łukasza (Łk 10, 1-9)
„Po tym, jak Pan wyznaczył siedemdziesięciu dwóch innych, wysłał ich na przedzie, po dwa, przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam zamierzał przyjść. I rzekł do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście zatem Pana żniwa, aby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście ze sobą torby, ani sakiewki, ani sandałów, i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. W jakimkolwiek mieście lub wsi wejdziecie, najpierw mówcie: ‘Pokój temu domowi’. A jeśli tam będzie dom godny, niech spoczywa na nim wasz pokój; a jeśli nie będzie godny, niech wróci do was. W nim zaś pozostawajcie, jedząc i pijąc to, co mają, bo robotnik zasługuje na swoje utrzymanie. Nie przechodźcie z domu do domu. A kiedy wejdziecie do jakiegoś miasta i przyjmą was, jedzcie, co wam podano. Uzdrawiajcie chorych, którzy się tam znajdują, i mówcie im: ‘Przybliżyło się do was Królestwo Boże’”.
Rozważania nad Ewangelią – 14 lutego 2025
Drogie Siostry i Bracia, dzisiaj, podczas Eucharystii, stajemy przed słowem prawdy, które wzywa nas do aktywnego działania w świecie pełnym potrzeb. Jezus posyła swoich uczniów jak owce między wilki, co przypomina nam o odwadze, z jaką powinniśmy podejmować misję głoszenia Jego słowa. Św. Cyryl i Metody w swojej misji ewangelizacyjnej do Słowian konfrontowali się z niezrozumieniem, stawiali czoła licznym trudnościom, ale nigdy nie ustawali w dążeniu do przybliżenia Królestwa Bożego. Niech ich przykład będzie dla nas inspiracją, abyśmy z odwagą kontynuowali ich misję w naszych czasach, budując mosty porozumienia i miłości między narodami. Każdego dnia mamy szansę być narzędziami pokoju – brzmi to wezwaniem i zadaniem dla każdego z nas. Wysłani, aby głosić Dobrą Nowinę, przyjmijmy to zaproszenie z radością i oddaniem. Amen.