Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 6 lutego 2025 – św. Pawła Miki i Towarzyszy

Czytanie liturgiczne na 6 lutego 2025 – św. Pawła Miki i Towarzyszy

    6 lutego 2025 – św. Pawła Miki i Towarzyszy
    Kolor szat: Czerwony
    Imieniny: Paweł, Mikołaj, Mikola

    Dziś obchodzimy liturgiczne święto św. Pawła Miki i jego towarzyszy, męczenników, którzy oddali swoje życie za wiarę w Japonii w XVI wieku. Ich historia jest świadectwem niezwykłej odwagi i oddania, które powinniśmy naśladować w swoim codziennym życiu. To święto zachęca nas do refleksji nad tym, co oznacza prawdziwa wierność oraz gotowość do niesienia świadectwa o Chrystusie.

    Pierwsze czytanie: Hbr 11, 32-40

    W dzisiejszym pierwszym czytaniu z Listu do Hebrajczyków autor przypomina nam o bohaterach wiary, którzy przed nami przeszli drogę zaufania Bogu. Wymienia postacie takie jak Gedeon, Barak, Samson, Jefta, Dawid oraz prorocy, którzy przez swoją niezłomną wiarę dokonali wielkich czynów. Jednakże, autor podkreśla, że mimo ich zasług, nie otrzymali jeszcze pełni obietnicy, gdyż Bóg przewidział dla nas coś lepszego. Chociaż męczennicy św. Pawła Miki i jego towarzyszy nie doznali zaszczytów w swoim życiu, ich ofiara staje się częścią większego planu zbawienia, w którym każdy z nas może mieć udział.

    Psalm: Ps 31, 3-4. 5-6. 15-16. 20

    Psalm responsoryjny, w którym psalmista wyraża swoje zaufanie do Boga, jest wspaniałą kontynuacją pierwszego czytania. W nim widzimy, że nawet w trudnych czasach, Bóg jest naszą opoką, naszą nadzieją. „W Tobie, Panie, ufam, niechaj nie będę zawstydzony!” Te słowa przypominają nam, że oddanie i zaufanie do Boga, które demonstrowali męczennicy, są fundamentem naszej wiary.

    Aklamacja: J 15, 16

    Aklamacja przed Ewangelią nawiązuje do wyboru przez Jezusa swoich uczniów. To On powołał ich do siebie i to On wyposażył ich w moc do głoszenia Dobrej Nowiny. Jak św. Paweł Miki i jego towarzysze, również my zostaliśmy wezwani, by być świadkami miłości Bożej w naszym życiu i otoczeniu.

    Ewangelia: Mk 10, 28-31

    Ewangelia według Marka dotyczy pytania Piotra o to, co zyskają ci, którzy opuścili wszystko dla Jezusa. Jezus odpowiada, że ci, którzy zostawili swoje domy, rodziny czy majątek, otrzymają stokroć więcej. Jednak ta obietnica odnosi się nie tylko do rzeczy doczesnych, ale także do życia wiecznego. Jezus podkreśla, że w Drogi zbawienia uczniowie mogą napotkać trudności, ale z Nim zawsze są w bezpiecznym miejscu, a ich ofiara ma trwałą wartość.

    Rozważania nad Ewangelią – 6 lutego 2025

    Drodzy Bracia i Siostry,

    Dziś, kiedy wspominamy św. Pawła Miki i jego towarzyszy, zadajemy sobie pytanie, co znaczy oddać życie dla Chrystusa. Przywołane w ewangelii słowa o pozostawieniu wszystkiego z miłości do Jezusa przypominają nam, że niełatwo jest postawić Boga na pierwszym miejscu. Mamy w sobie naturalną obawę o to, co utracimy, gdy zdecydujemy się pójść za Jego wezwaniem.

    Ale z drugiej strony nasze życie w wierze nie polega tylko na rezygnacji, ale przede wszystkim na zysku. Jezus obiecuje, że to, co ofiarowujemy dla Jego Królestwa, nie zostanie zapomniane. W rzeczywistości, to, czego się wyrzekamy, staje się sposobnością do przyjęcia łask, jakie Bóg dla nas przygotował. Dzięki temu nasze życie staje się pełniejsze, a w chwilach trudnych możemy znaleźć pocieszenie w obietnicy, że Bóg nigdy nas nie opuści.

    Patrząc na przykład męczenników, zachęcam was, abyśmy nie bali się podejmować wyzwań związanych z wiarą. Abym ja, wy, każdy z nas – byliśmy żywym świadectwem Ewangelii w tej rzeczywistości, w której żyjemy. Amen.