Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 22 listopada 2024

Czytanie liturgiczne na 22 listopada 2024

    22 listopada 2024 roku to wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Kolor szat liturgicznych to biały. Tego dnia imieniny obchodzą Cecylia, Leon, Wiktor, Grzegorz oraz Piotr.

    Dziś w Kościele obchodzimy szczególną uroczystość poświęconą św. Cecylii, która nie tylko była świadkiem wiary, ale także patronką muzyki i śpiewu liturgicznego. Warto w tym dniu zwrócić uwagę na znaczenie muzyki w naszej duchowości oraz na jej rolę w liturgii. Przez wieki pieśni i hymny były nieodłącznym elementem uwielbienia Boga, a św. Cecylia, jako osoba związana z pięknem muzyki, zachęca nas do tego, aby w naszej modlitwie i celebracji odnajdować radość i głęboką obecność Pana.

    Pierwsze czytanie


    W pierwszym czytaniu (z Księgi Apokalipsy 14, 1-3) dowiadujemy się o wizji, w której Jan widzi Baranka i 144 000 zostawionych z Izraela, którzy stoją przed tronem Bożym. Słyszymy, że mają pieśń nową, której nikt nie mógł nauczyć się, oprócz tych, którzy zostali odkupieni. Obraz ten ukazuje chwałę i radość w niebie, gdzie zbawieni oddają chwałę Bogu poprzez śpiew. To przypomnienie, że nasza ziemska liturgia ma swoje odbicie w niebie, a muzyka to środek, przez który wyrażamy nasze uwielbienie.

    Psalm


    Psalm, który towarzyszy dzisiejszemu czytaniu, to Psalm 149. Jego słowa wzywają do chwały i radości. „Śpiewajcie Panu nową pieśń, w zgromadzeniu świętych niech go chwalą!” (Ps 149, 1). Wzywa nas do radosnego uwielbienia Pana, co doskonale współgra z rolą św. Cecylii jako patronki muzyki. Psalm ukazuje muzykę jako doskonały środek wyrażania radości i świętości, zachęcając nas do modlitwy i śpiewu w społeczności wiernych.

    Aklamacja


    Aklamacja przed Ewangelią w dzisiejszym dniu brzmi: „Alleluja! Alleluja! W moim sercu mieszkała radość, gdy mi mówiono: 'Pójdźmy do domu Pana!’”. Te słowa podkreślają radość, która płynie z zaproszenia do chwały Pana i udziału w liturgii. Muzyka, śpiew i zgromadzenie wspólnoty są wyrazem tej radości.

    Ewangelia


    Ewangelia dzisiejsza (z Ewangelii według św. Mateusza 25, 1-13) opowiada przypowieść o dziesięciu pannach. W tej przypowieści, pięć z pann jest mądra, a pięć głupich, które nie przygotowały się na przyjście oblubieńca. Mądrość tych przygotowanych symbolizuje czujność i gotowość do spotkania z Panem. Tego dnia Ewangelia przypomina nam, że musimy pozostawać czujni na przyjście Pana i nieustannie przygotowywać nasze serca, by być gotowymi przyjąć Jego łaskę.

    Rozważania nad Ewangelią – 22 listopada 2024


    Drodzy bracia i siostry, dzisiejsza przypowieść o dziesięciu pannach uczy nas, jak ważne jest przygotowanie naszego serca na przyjęcie Pana. Podobnie jak mądre panny, które miały oliwę w swoich lampach, musimy gromadzić dobra duchowe, by być gotowymi na spotkanie z Jezusem. W kontekście patronki dnia, św. Cecylii, możemy objąć tę ideę nie tylko w sensie duchowym, ale także w praktyce, przez piękno liturgii, które realizujemy poprzez muzykę i śpiew. Niech nasza modlitwa i uwielbienie będą zawsze na czasie, a radosna liturgia niech będzie odzwierciedleniem naszej gotowości na spotkanie z Panem.