Przejdź do treści
Modlitwy » Czytanie na dzisiaj » Czytanie liturgiczne na 14 kwietnia 2025 – Poniedziałek Wielkanocny

Czytanie liturgiczne na 14 kwietnia 2025 – Poniedziałek Wielkanocny

    Data: 14 kwietnia 2025 – Poniedziałek Wielkanocny

    Kolor szat: Biały

    Imieniny: Tadeusz, Józef, Piotr

    Dzisiaj obchodzimy Poniedziałek Wielkanocny, dzień pełen radości, nadziei i nowego życia w Chrystusie, który zmartwychwstał. Połączyliśmy się w modlitwie, aby uwielbiać Boga, który ofiarował nam zbawienie poprzez śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W czasie dzisiejszej liturgii słuchamy Słowa Bożego, które ogłasza tę niewyobrażalną tajemnicę. Wspólnie otrzymujemy moc do życia w radości Zmartwychwstałego.

    Pierwsze czytanie

    Czytanie z Dziejów Apostolskich (Dz 2, 14. 22-28)

    W tym fragmencie, podczas Pięćdziesiątnicy, Piotr przemawia do zgromadzonego tłumu. Mówi o Jezusie, który z Nazaretu został wyznaczony przez Boga i przez cudy oraz znaki uwierzytelnił swoje mesjańskie powołanie. Piotr podkreśla, że przez ukrzyżowanie Jezusa doszło do wypełnienia zapowiedzi proroków, a następnie, że Bóg wzbudził Go z martwych, czego świadkiem są apostołowie. Piotr przywołuje również proroka Jeremiasza, który mówił o radości i zbawieniu, które Bóg ofiaruje swoim ludowi. Dzięki zmartwychwstaniu nasze serca napełniają się wiarą w nieskończoną miłość Bożą oraz pewnością zbawienia.

    Psalm

    Psalm 16

    Refren: „Strzeż mnie, Boże, Tobie zaufałem.”

    W tym psalmie psalmista wyraża swoją głęboką ufność w Boga. Wyznaje, że Bóg jest jego dziedzictwem oraz źródłem radości. Tak jak Jezus, który w chwilach próby zwracał się do Ojca, tak i my jesteśmy wezwani, aby w Bogu szukać swojej siły i pocieszenia. Uznając obecność Boga w naszym życiu, możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość, wiedząc, że On zawsze nas prowadzi i otacza swoją opieką.

    Aklamacja

    Alleluja! Alleluja!

    „Ten, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne” (por. J 3, 36).

    Ewangelia

    Ewangelia według Świętego Łukasza (Łk 24, 13-35)

    W tej Ewangeliowej narracji Jezus ukazuje się dwóm uczniom zmierzającym do Emaus. Kiedy rozmawiają o wydarzeniach związanych z Jego śmiercią i zmartwychwstaniem, Jezus przyłącza się do nich, ale oczy ich są otwarte dopiero w momencie, gdy łamie chleb. Ta scena jest przypomnieniem, że Chrystus obecny jest w Słowie i w Eucharystii. Uczniowie powracają do Jerozolimy, z sercami pełnymi radości, aby podzielić się doświadczeniem spotkania ze Zmartwychwstałym. Doświadczenie to inspiruje nas do otwartości na Bożą obecność w codziennym życiu.

    Rozważania nad Ewangelią – 14 kwietnia 2025

    Drodzy bracia i siostry, dzisiaj w sposób szczególny jesteśmy zaproszeni do refleksji nad obecnością Zmartwychwstałego Jezusa w naszym życiu. Historia uczniów idących do Emaus pokazuje, że często nie dostrzegamy Go w codzienności. Jezus nie tylko umacnia nas w wierze, ale także zaprasza do dialogu, do głębszej relacji. Jak uczniowie, tak również i my możemy być w drodze, szukając sensu, pocieszenia i odpowiedzi na trudne pytania.

    Patrzmy na naszą Eucharystię jako na moment spotkania z Jezusem, który łamie chleb dla nas. Zadajmy sobie pytanie, čo nas odrywa od pełnego uczestnictwa w tym sacramentum? I czy naszym codziennym życiem dajemy świadectwo, że spotkaliśmy Zmartwychwstałego, który napełnia nas radością i pokojem? Niech nasze serca będą otwarte, a oczy rozjaśnione Jego obecnością, abyśmy, podobnie jak uczniowie, zechcieli dzielić się tą radością ze światem. Amen.