Przejdź do treści
Modlitwy » Koronki » Koronka do Miłosierdzia Bożego

Koronka do Miłosierdzia Bożego

    Koronka do Miłosierdzia Bożego

    Z radością i nadzieją zapraszamy wszystkich do udziału w modlitwie Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą możemy postrzegać jako nieoceniony dar dla naszej współczesności. Było to w dniach od 13 do 14 września 1935 roku w Wilnie, gdy Pan Jezus objawił się Siostrze Faustynie, obdarzając ją i nas wszystkich tą wyjątkową formą modlitewnego wyrazu – Koronką do Miłosierdzia Bożego.

    Historia tej modlitwy rozpoczyna się od wizji anioła, który miał ukarać świat za jego grzechy. Siostra Faustyna, widząc znak gniewu Bożego, prosiła o odroczenie kary, aby ludzkość mogła czynić pokutę. Przed majestatem Trójcy Świętej poczuła jednak nieśmiałość, ale zarazem moc łaski Jezusa, co skłoniło ją do modlitwy słowami, które usłyszała w swoim sercu.

    Na drugi dzień, w kaplicy, Pan Jezus pouczył Siostrę Faustynę o sposobie odmawiania tej modlitwy. Rozpoczyna się ona od „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” i „Wierzę w Boga”, a następnie kontynuuje się specjalnymi formułami modlitewnymi na paciorkach różańca.

    Odmawianie Koronki to nasze wezwanie do Miłosierdzia Bożego, wyraz naszej prośby o przebaczenie grzechów, zarówno własnych, jak i całego świata. Jest to również okazja, aby z głęboką pobożnością wspominać mękę Chrystusa i z pokorą prosić o Jego miłosierdzie dla nas wszystkich.

    Dołączmy więc do tej modlitwy, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, aby doświadczyć miłości i współczucia, które Bóg ma dla każdego z nas.

    (Koronka do odmawiania przy użyciu standardowej części różańca – pięciu dziesiątków) – Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego?

    Koronka do Miłosierdzia Bożego

    Na początku

    Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje, przyjdź królestwo Twoje, bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom i nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw ode złego. Amen.

    Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

    Wierzę w Boga, Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi, i w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.

    Na dużych paciorkach (1 raz)

    Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Ci Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego, a Pana naszego Jezusa Chrystusa, na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.

    Na małych paciorkach (10 razy)

    Dla Jego bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata.

    Na zakończenie (3 razy)

    Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny, zmiłuj się nad nami i nad całym światem.

    Pobierz tekst Koronki do Miłosierdzia Bożego w PDF do druku

    Posłuchaj Koronki do Miłosierdzia Bożego:

     

    Obietnice związane z Koronką do Miłosierdzia Bożego

    Koronka do Miłosierdzia Bożego, podarowana nam przez Pana Jezusa, niesie ze sobą obietnice wielkich łask. Warunkiem jest właściwe praktykowanie nabożeństwa: ufność w Boga i miłosierdzie wobec bliźnich. Wytrwałość w modlitwie jest kluczowa; im większa ufność, tym silniejsza wytrwałość w odmawianiu Koronki. Pan Jezus obiecuje, że przez tę modlitwę można uprosić wszelkie łaski, choć niekoniecznie natychmiast po jednym odmówieniu, z wyjątkiem łaski dobrej śmierci. Siostra Faustyna w swoim „Dzienniczku” relacjonuje zarówno momenty, gdy jej prośby zostały wysłuchane od razu, jak i te, kiedy konieczna była ciągła modlitwa.

    Ufne odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego

    Pan Jezus związał z ufnym odmawianiem Koronki obietnicę spełnienia wszelkich łask. Zastrzegł jednak, że muszą one być zgodne z Jego wolą, która jest wyrazem miłości do człowieka. Ta ogólna obietnica obejmuje zarówno łaski nadprzyrodzone, jak i doczesne dobrodziejstwa.

    Obietnice dotyczące godziny śmierci

    Szczególnie znaczące obietnice dotyczą godziny śmierci, w tym łaski szczęśliwej i spokojnej śmierci. Takie łaski mogą uzyskać zarówno osoby odmawiające Koronkę, jak i konający, przy których inni będą modlić się jej słowami. Pan Jezus obiecuje, że nawet najzatwardzialszy grzesznik odmawiający tę Koronkę choć raz, doświadczy Jego nieskończonego miłosierdzia.

    Pan Jezus zachęcił Siostrę Faustynę, aby kapłani podawali grzesznikom Koronkę jako ostatnią deskę ratunku, co podkreśla jej wielką moc i znaczenie.

    Odpust zupełny za odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego

    Rozpoczynając od 2001 roku, wiernym została udzielona możliwość uzyskania odpustu zupełnego poprzez odmawianie Koronki do Miłosierdzia Bożego. Początkowo ten zaszczyt był dostępny jedynie dla wiernych Archidiecezji Krakowskiej, lecz od 2002 roku został poszerzony na obszar całej Polski. Ta zmiana nastąpiła w odpowiedzi na wniosek kardynała Józefa Glempa, co dodatkowo podkreśla globalne znaczenie i moc tej modlitwy.