29 marca 2025 roku, Sobota wielkiego postu. Kolor szat: fioletowy. Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Beniamin, i Marek. W dzisiejszym czytaniu liturgicznym skupimy się na tematach pokuty, przebaczenia oraz nadziei, które są szczególnie aktualne w okresie Wielkiego Postu. To czas refleksji i przygotowania na zbliżające się święta Zmartwychwstania.
Pierwsze czytanie
W pierwszym czytaniu usłyszymy fragment z Ks. Ezechiela (Ez 37, 21-28). Prorok Ezechiel przekazuje Boże obietnice dla Izraela, mówiąc o zjednoczeniu narodu, który został rozproszony. Tego dnia, Pan zapowiada, że zgromadzi swój lud z różnych miejsc, gdzie został rozproszony, i przywróci im ziemię, która została obiecana ich przodkom. Ten obraz zjednoczenia ma głębokie znaczenie dla każdego chrześcijanina, przypominając, że w Chrystusie jesteśmy wezwani do jedności, współczucia i miłości wobec innych.
Psalm
Psalm 89 w wersji responsoryjnej jest odpowiedzią na pierwsze czytanie. „Niech trwa na wieki łaska Twoja, Panie”. Psalmista wyraża dzięki Bogu za Jego wieczną miłość i wierność, a także prosi o przebaczenie. W czasach rozdrażnienia i niepewności, te słowa przypominają nam o Bogu, który jest zawsze z nami, gotowy przyjąć nasze modlitwy i tęsknoty. To wołanie o łaskę staje się szczególnie intensywne w okresie Wielkiego Postu, gdy stajemy w pokorze przed Bogiem.
Aklamacja
Aklamacja, która prowadzi nas do Ewangelii, jest wyrazem naszej wiary i radości z nadchodzącego zbawienia. „Chwała Tobie, Królu wieków!”. Te słowa podkreślają, że przez Jezusa Chrystusa wejście do Królestwa Bożego jest dostępne dla wszystkich, którzy pragną zbawienia.
Ewangelia
W dzisiejszej Ewangelii według św. Jana (J 11, 45-57), znajdziemy opis wydarzeń, które prowadzą do ostatecznej decyzji Sanhedrynu w sprawie Jezusa. Po tym, jak Jezus wzbudza Łazarza z martwych, wielu uwierzyło w Niego, jednak niektórzy poszli do Faryzeuszy, aby donieść o tym, co się wydarzyło. W obliczu rosnącego tłumu ludzi i coraz większej popularności Jezusa, władze religijne zaczynają planować, w jaki sposób Go zlikwidować. Scena ta ukazuje dramatyczne napięcia między prawdą, którą przynosi Jezus, a lękiem religijnych przywódców o utratę władzy.
Rozważania nad Ewangelią – 29 marca 2025
Drodzy bracia i siostry, w dzisiejszej Ewangelii widzimy, jak ludzka chciwość i przywiązanie do władzy mogą prowadzić do strachu, który z kolei rodzi zło. Faryzeusze nie chcieli dopuścić do tego, aby ich autorytet został podważony przez kogoś takiego jak Jezus. Ich decyzja o zlikwidowaniu Go jest dramatycznym wyrazem lęku, który nie pozwala im otworzyć serca na Bożą prawdę.
Zastanówmy się dzisiaj, w jakich obszarach naszego życia doświadczamy podobnych napięć. Czy czasami boimy się prawdy, która wymaga od nas zmiany? Zachęcam do tego, aby w czasie tej Wielkiej Nocy otworzyć się na zbawcze działanie Chrystusa, który przez śmierć i zmartwychwstanie przynosi nam nadzieję i pokój. Pamiętajmy, że Boża miłość i przebaczenie są zawsze bliżej, niż nam się wydaje. Amen.