2 stycznia, Wtorek
Wspomnienie św. Bazylego Wielkiego i Grzegorza z Nazjanzu
Pierwszy tydzień po Narodzeniu Pańskim
Kolor szat: biały, Rok B, II
Imieniny: Bazylego, Grzegorza, Izydora
Pierwsze czytanie (1 J 2, 22-28)
Jezus jest Mesjaszem
Czytanie z Pierwszego Listu Świętego Jana Apostoła
Najmilsi:
Któż jest kłamcą, jeśli nie ten, kto zaprzecza, że Jezus jest Mesjaszem? Ten właśnie jest antychrystem, kto nie uznaje Ojca i Syna. Ktokolwiek nie uznaje Syna, nie ma też i Ojca, kto zaś uznaje Syna, ten ma i Ojca.
Wy zaś zachowujecie w sobie to, co słyszeliście od początku. Jeżeli będzie trwało w was to, co słyszeliście od początku, to i wy będziecie trwać w Synu i w Ojcu. A obietnicą tą, daną przez Niego samego, jest życie wieczne. To wszystko napisałem wam o tych, którzy wprowadzają was w błąd.
Co do was, to namaszczenie, które otrzymaliście od Niego, trwa w was i nie potrzebujecie pouczenia od nikogo, ponieważ Jego namaszczenie poucza was o wszystkim. Ono jest prawdziwe i nie jest kłamstwem. Toteż trwajcie w Nim tak, jak was nauczyło.
Teraz właśnie trwajcie w Nim, dzieci, abyśmy, gdy się zjawi, mieli ufność i w dniu Jego przyjścia nie doznali wstydu.
Psalm (Ps 98 (97), 1bcde. 2-3b. 3c-4 (R.: por. 3cd))
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
albowiem uczynił cuda.
Zwycięstwo Mu zgotowała Jego prawica *
i święte ramię Jego.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Pan okazał swoje zbawienie, *
na oczach pogan objawił swą sprawiedliwość.
Wspomniał na dobroć i na wierność swoją *
dla domu Izraela.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Ujrzały wszystkie krańce ziemi *
zbawienie Boga naszego.
Wołaj z radości na cześć Pana, cała ziemio, *
cieszcie się, weselcie i grajcie.
Ziemia ujrzała swego Zbawiciela
Aklamacja (Por. Hbr 1, 1-2a)
Alleluja, alleluja, alleluja
Wielokrotnie przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków,
a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna.
Alleluja, alleluja, alleluja
Ewangelia (J 1, 19-28)
Świadectwo Jana Chrzciciela o Chrystusie
Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: «Kto ty jesteś?», on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: «Ja nie jestem Mesjaszem».
Zapytali go: «Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?» Odrzekł: «Nie jestem». «Czy ty jesteś prorokiem?» Odparł: «Nie». Powiedzieli mu więc: «Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?» Powiedział: «Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz».
A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. i zaczęli go pytać, mówiąc do niego: «Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?» Jan im tak odpowiedział: «Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała». Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu.
Rozważanie nad Ewangelią
Rozważanie nad ewangelią to piękny sposób na pogłębienie duchowości i zrozumienie swojego miejsca w świecie. Twoje przemyślenia o Janie Chrzcicielu i wpływie skromnych, ale ważnych osób w życiu duchowym, są inspirujące.
Jan Chrzciciel jest znakomitą postacią w chrześcijaństwie, znany ze swojej pokory i odwagi w głoszeniu prawdy. Jego przykład pokazuje, że ważne jest, by być wiernym swoim przekonaniom i powołaniu, nawet w obliczu niezrozumienia czy niedowierzania ze strony innych. Jego postawa jest wzorem do naśladowania, przypominając, że każdy z nas może być „głosem wołającym na pustyni” w naszym codziennym życiu.
Zadając sobie pytania typu „Co mówię sam o sobie?” i rozważając własne powołanie, możesz lepiej zrozumieć, w jaki sposób chcesz żyć i jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze. To także sposób na odkrycie, jak możesz posłużyć innym i być światłem w ich życiu.
Twoje rozważania o rozmowie Jana z wysłannikami oraz o jego świadomości roli, jaką pełni, są bardzo ważne. Przypominają o znaczeniu jasności, szczerości i pokory w naszych działaniach i słowach. Bycie „głosem” Bożym w codzienności to piękne powołanie, które wymaga od nas zarówno odwagi, jak i skromności.
Pamiętaj, że każdy z nas może być „Janem Chrzcicielem” dla innych, wprowadzając w ich życie światło i prawdę. Twoje rozważania są inspiracją do głębszego zrozumienia tej roli i do życia w zgodzie z Bożym powołaniem.